avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Pena

Activitate Pena

Va multumesc pt raspunsul dat, dar ma gandeam daca firma infiintata in Romania nu poate trimite angajati in Italia prin detasare.
In acest caz taxele se platesc in Romania?
Buna ziua,

Vrem sa infintam o firma in Romania care sa execute lucrari in constructii pe teritoriul Italiei.
Cum putem face acest lucru?
Ce forme legale trebuiesc indeplinite in Romania si in Italia?
Care taxe se platesc in Romania si care in Italia?
Ce forma contractuala se va face intre firma din Romania si firma italiana, care furnizeaza lucrarea?

Multumesc anticipat pt raspunsul Dvs.
O zi cat mai placuta
Răspuns la discuția factura pt masina
da, este agent vanzari
Buna ziua,

Am o firma pe care din 2005 am achizitionat o masina in leasing financiar.
In martie 2010 am platit in avans restul de rate care le mai aveam de platit.(am platit totul odata) si am incheiat leasingul.

Acum masina este pe firma si as vrea sa o vand sotului meu( pers fizica).

Factura sunt obligata sa o fac pe valoarea reziduala sau o pot face pe toata valoarea facturii care am achitat-o pt a termina leasingul
( de ex am platit 20 000 ron =suma care cuprinde val rezid 11000+restul de rate pe care le mai aveam 6000 ron +accize +comision inchidere. Eu o pot vinde doar la 11000 ron?).

Va multumesc anticipat pt rasp Dvs.
O seara buna
Răspuns la discuția srl cu probleme
Neavand datorii catre furnizori, ci doar dotorii fata de stat se poate intra in procedura de insolventa?
Discuție srl cu probleme
Buna seara,

Intr-un SRL cu doi asociati( 50% si 50%) s-au adunat datorii de cca 70000 ron fata de stat(tva, impz pe sal,cas, cass, somj..).Fata de furnizori nu exista dotorii mari, ele putand fi acoperite cu incasarile de la clienti.

Unul dintre asociati este si administrator.

Firma nu poate plati aceste datorii si vor sa inchida firma , dar nu stiu cum, astfel incat la datoriile existente sa nu se mai calculeze majorari de intarziere in continuare.Imi puteti spune cum anume se poate face aceasta, inghetarea datoriilor...sa nu se mai calculeze majorari ..caci astfel nu vor mai plati niciodata?

Si daca firma nu are de unde sa plateasca aceste datorii se poate ajunge la executarea administratorului, ca persoana fizica?

Daca se executa administratorul celalalt asociat nu este si el obligat la plata a jumatate din datorii?

Va multumesc
O seara placuta
Va multumesc pt rasp Dvs
O zi placuta
Firma de care vb.( firma X) executa lucrari pt alte firme( de ex. face o instalatie pt o cladire care este a altei societati din afara), dar angajatii sunt platiti de firma X.
Ideea ar fi ca totul sa se plateasca in Romania (salarii, impozite etc.) dar angajatii sa lucreze in afara( tot timpul).

Multumesc
Va multumesc pt rasp Dvs.
Daca am inteles corect Lg 156/2000 face referire la "Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca".
Mentionez ca firma de care aminteam nu este o astfel de firma.Vrem ca ea sa fie o firma care executa constructii( activeaza in dom constructiilor) iar angajatii sa lucreze numai in afara.....poate candva si in Romania.
Ma interesa contractul de munca din ac pct de vedere.

Multumesc
Discuție alocatie copil
Buna ziua

Am terminat concediu pt crestere copil pana la 2 ani, la jumatatea lui septembrie(respectiv 12 septembrie).
In continuare nu mai am dreptul sa iau cei 8 mil vechi.
Interbarea este : copilul meu are dreptul la alocatia de stat pt copii(42 ron);
exista un termen limita pana la care se depun actele necesare pt aceasta?

Va multumesc
O zi buna