avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate raresandreico

Activitate raresandreico

Răspuns la discuția ORDONANTA DE PLATA
multumesc mult pentru sfat !
Buna ziua,
am imprumutat la o cunostinta suma de 30000 euro in 15 .03,2010 fara dobanda si am incheiat un contract pe care l-a scris de mana respectiva persoana in prezenta a doi martori.Respectiva s-a angajat sa-mi restituie aceasta suma in rate lunare pana in 15.11.2011 .Dar din pacate a avut probleme cu firma si a ramas fara locuinta si nu mi-a mai restituit nici o rata nici pana la aceasta data desi am contactat-o telefonic de nenumarate ori,In contractul respectiv am mentionat ca suma am imprumutat-o din firma in care sunt asociat unic si nu stiu cum pot sa ma descarc de ea,Cum as putea sa-mi recuperez banii si cum ar trebui sa actionez ca persoana fizica sau in numele firmei ??as putea prin ordonanta de plata ??i s-ar putea retine lunar din salar daca persoana este angajata la o institutie bugetara ??
cand este ultimul termen cand as mai putea-o actiona legal???

Multumesc mult!!
ce inseamna ajustare TVA dedus la achizitie?
Buna ziua,
am cumparat de la constructor pe societate( SRL) un apartament cu doua arii de gradina aferente, in iulie 2007, factura fiind facuta fara TVA (taxare inversa).Cum trebuie facuta factura acum la vanzarea imobilului catre o persoana fizica?cu sau fara TVA atat pt imobil cat si pt teren si daca valoarea minima la care pot fi vandute este cea din contabilitate.

Multumesc