Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturare cu sau fara TVA la vanzarea unui imobil ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturare cu sau fara TVA la vanzarea unui imobil cumparat in 2007

Buna ziua,
am cumparat de la constructor pe societate( SRL) un apartament cu doua arii de gradina aferente, in iulie 2007, factura fiind facuta fara TVA (taxare inversa).Cum trebuie facuta factura acum la vanzarea imobilului catre o persoana fizica?cu sau fara TVA atat pt imobil cat si pt teren si daca valoarea minima la care pot fi vandute este cea din contabilitate.

Multumesc

Vinzarea unui imobil care nu este nou este scutita de tva. In acest caz se va face ajustarea tva dedus la achizitie (chiar daca s-a facut taxare inversa, dreptul de deducere a fost exercitat) cf art 149 din CF.
Se poate insa opta pt taxarea operatiunii printr-o notificare depusa la finante, caz in care nu se mai face ajustarea.
Pretul de vinzare este pretul pietei.
ce inseamna ajustare TVA dedus la achizitie?
raresandreico, utilizator