avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate Cneazu

Activitate Cneazu

gheorghe1938 a scris:

Incepand din 2016 contractractele de VC auto nu mai sunt taxate fiscal..(nu se mai cere acel certificat fiscal),,,,,sunt gratis dar vanzatorul tr sa mearga la primarie si sa obtina stampila pe contract!!!..contractual se face in 5 exemplare....dupa acesta procedura....vanzatorul scapa de impozit..iar cumparatorul va intra in drepturi pt plata impozitului.....Cu actele originale ale masinii dar si contractual de VC.....aveti toate sansele sa intrati in legalitate....RAR..etc......simplu si fara costuri suplimentare!..
In concluzie, rugati vanzatorul sa colaboreze..faceti contractual de VC..si totul va fi OK..
Asteptam raspunsul dvs.....cum ati rezolvat in final..


Cluj Napoca...cere 'fiscal'. Asa stiam si eu si am facut scandal degeaba ca nu am avut cu cine povesti in Primaria lu' Boc.
seria de motor? si daca scrie in cartea tehnica - seria de motor nu se poate poansoana?ce faci? motoru e piesa de schimb,
serios? lipsa de experienta? da tu ce experienta ai in domeniu? stii tu ca nu poate omu sa faca rost de documente?

vorbesti sa nu adormi.

Succes!
Ce talent au unii sa sperie oamenii....ce sa faci?

ori lasi masina pe numele cui e, si te duci in UE fara nici o problema, nu te intreaba nimeni nimic.
Sau...cauti omu din acte si ceri un fiscal sa iti dea sa iti inmatriculezi masina, nu merge la politie sa faci belele la oameni gratis. Cel mai bine lasa masina asa.

si daca masina e pe maicata, sau pe ala din acte, juridic e tot aia :))

Iar daca avocatii din ziua de azi sunt ca astia de aici care sperie oamenii si gasesc doar probleme si nu solutii...sa va dati demisia repede iar tu, muta-te din Romania, nu e de trait.


Oferiti solutii nu mai multe probleme.

defapt m-am lamurit cu voi la alte intrebari.

p.s. daca vrei sa iesi din UE cu masina, cauta omu din acte si fa un comodat cu el sa poti folosi masina inafara de UE, asta in cazu in care individu nu e mort, dator la stat, sau nu are o unghie crescuta in carne, ca la romani masinile se inmatriculeaza mai greu ca peste tot.
Discuție Shopping Turcia
Buna ziua,
As dori sa stiu ce restrictii de sume sunt, in ceea ce priveste calatoria in scop de shopping in Turcia? respectiv daca este o suma limita de care se poate cumpara fara sa se plateasca taxe sau TVA...(unii ziceau 1000 de euro, pe baza bonului fiscal?)
Buna,
in urma nebuniei de la noi din tara, am ales sa-mi inmatriculez masina pe Insulele Cook, as vrea sa stiu daca am ceva restrictii in ceea ce priveste circulatia pe drumurile din UE? respectiv daca trebuie sa ies periodic din tara...
si deci totusi e posibil a se inmatricula...dar cine decide daca masina respectiva este special construita? dar daca avem un caz de usor retard mintal plus handicap fizic, dar care nu necesita adaptare a masinii?
Aici e raspunsul...e problema ca vreau sa ies catre Ucraina, Rusia in rest nu era nici o problema. In orice caz o sa mai incerc si la alti notari poate gasesc unu care e mai ieftin.
da este adevarat, asa mi-au zis si notarii, problema mea ca aceasta simpla formalitate costa cu 100 de lei mai mult, pana nu demult era vreo 40-50 de lei o "procura" care nu se mai face (citand din notari) acum e 180 ron un contract de comodat...multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua,
As vrea sa stiu care sunt actele necesare pentru a putea parasi tara, (e vorba de o tara non UE) cu un autoturism care nu imi apartine? notarii mi-au dat varianta cu contractul de comodat, dar stiu ca pana nu demult se faceau si procuri la notar pentru asa ceva...ce variante am?
stiu ca notarii ar lua cat mai multi bani pt cat mai putin...

va multumesc