avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate ddana3511

Activitate ddana3511

Buna ziua,
Am o intrebare daca unul dintre soti vrea partea lui din casa fara sa fie divortati, legal se poate?
Multumesc.
Buna ziua,
Am o intrebare daca este legala camera de supraveghere la un imobil proprietate comuna cu parintii, si eu sunt in proces de divort cu sotul?
Mentionez ca si parintii mei nu sunt de acord cu camera de supraveghere.
Ce putem face ?
Buna ziua,
Am plecat din apartamentul luat in chirie datorita certurilor si a lipsei de bani , locuind cu sotul si unul dintre copii ( varsta 20 de ani) in casa proprietate comuna.Decand am luat aceasta decizie au inceput sicanari si amenintari.La intrarea in casa este montata o camera de supraveghere ESTE legal sa o tin activa? atata vreme cat sunt eu acasa, ma simt urmarita....avand in vedere ca e propritate comuna si ca" isi apara proprietatea" consider ca am dreptul sa o las activa DOAR cand nu sunt la domiciliu.
Proprietate comuna cu parintii
Buna ziua, avem un imobil proprietate comuna cu parintii cota 50/50 , nu e stipulat in contract care parte este al nostru care parte este al parintilor.Intrebare daca se doreste sa iasa din contract o cota din cei 50% o persoana ( din total contract 25%) se poate face o evaluare a imobilului si sa se faca plata acelei persoane? Sau daca trei persoane din contract vor sa vanda unei terti persoane partea lor din imobil,fara acordul uneia dintre parti se poate ?Trebuie sa se stie ca o cota de 50% din casa este renovata, izolata si zugravita de catre parinti( partea lor din casa adica parterul) etajul nu este renovat .Atunci daca se doreste iesirea din imobil sau plata uneia dintre persoane trebuie sa se faca evaluarea corecta cu partea care nu este renovata? deoarece acesta nu a contribuit cu sume de bani la renovare, se poate face dovada platilor materialelor.Multumesc.
Proprietate comuna cu parintii cota 50/50
Buna ziua,
In 2002 am cumparat o casa impreuna cu parintii cota 50/50 fara a delimita partile din imobil, curte,anexe si gradina.In anul 2014 am schimbat acoperisul casei pe cheltuiala noastra 70% si parintii 30%,motivand ca nu au bani la momentul respectiv.In anul 2020 parintii au inceput sa izoleze casa fara acordul nostru, au fost discutii aprinse in urma carora noi am decis sa ne mutam in chirie in alta parte,mentionez ca curtea este comuna si nu putem sa o folosim deoarece sotul mamei ( tatal vitreg) isi parcheaza masina in fata fara sa putem intra si noi cu masina , i-am transmis sa parcheze in spate sa isi faca loc (sunt anexe care nu se mai folosesc darapanate, unde pot intra trei masini), nu vrea acest lucru mentionand ca putem sa il sunam la telefon oricand vrem sa intram/iesim in curte, nu mi se pare normal noi fiind in campul muncii activi avem programul nostru, ei sunt pensionari.De atunci au inceput sicanari, amenintari si discutii care nu au sfarsit.Legal am vrut sa facem separarea pe apartamente dar nu au fost de acord.Am facut sesizari la departamentul de constructii de la primarie fapt care nu a rezolvat nimic deoarece s-au inteles cu persoanele care au venit in control.In situatia de fata ce anume ne indrumati sa facem legal pentru a folosi acest drept comun de proprietate fara sa avem probleme.
Multumesc.
Buna ziua,
Daca se poate sa ma ajute cineva cu cateva detalii?Am o firma care a fost suspendata temporar,am redeschis-o,am depus actele la financiar si mi-a spus sa astept o sapt.si sa revin pentru noul cod fiscal.Intrebari:ce declaratii trebuiesc depuse la finante?deocamdata soc.e deschisa ,dar fara activitate,pana se pune la punct unele utilaje.Mentionez ca este platitoare de T.V.A.
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc si eu cateva indrumari pentru o soc.suspendata temporar,termenul de suspendare a expirat si as vrea sa o redeschid, ce am de facut?momentan fara activitate, o redeschid doar in acte,multumesc
Daca nu am depus in 25 aprilie,depun luni 29.04.2013,se primeste amenda?
Multumesc
Buna ziua,
Am depus decl.392B in luna februarie 2013,in luna martie decl.101 si v-as ruga sa-mi spuneti ce declaratii mai trebuie sa depun si data scadenta.
Multumesc.
Răspuns la discuția societate suspendata temporar
pana la ce data se depun situatiile financiare?