avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate oanaelena79

Activitate oanaelena79

La noi este primaria mica si nu avem compartiment de resurse umane! In 2012 pana in iulie secretarul respectiv avea si aceste atributii ce tin de resurse umane! Acum doua zile vicele primar(neavand nici studii) umbla si corecta prin condica netrecand orele exacte cand ai venit si cand ai plecat de la serviciu! Aici eu consider ca incalca putin legea/atributiile ce-i revin secretarului! Cand verbal i-am comunicat secretarului, ca organigrama dupa care functioneaza institutia arata ca noi facem parte din aparatul propriu de specialitate al primarului si ca vicele nu are nici o legatura cu noi, aceasta a spus ca ea, secretar fiind isi poate da prin dispozitie atributiile d-lui vice! Este corect si legal acest lucru? Secretarul nu poate emite dispozitii!Pentru ce se mai cere ca secretarul de primarie sa detina studii de drept? Va rog mai multe raspunsuri pentru ca eu consider ca este un abuz!
Sunt functionar public intr-o primarie mica si as vrea sa stiu daca se incalca atributiile de secretar: DE DOUA ZILE FARA SA FIM ANUNTATI, D-L VICEPRIMAR UMBLA CU CONDICA DE PREZENTA DUPA FIECARE ANGAJAT AL PRIMARIEI SA SEMNAM SI NE AMENINTA PE UNII, BA CHIAR NE VORBESTE URAT. Este posibil ca secretarul sa-si delege atributiile d-lui viceprimar? (secretar cu studii superioare iar vicele primar cu studii medii-scoala profesionala). Stiu ca vicele primar are prin lege atributii in ce priveste administrarea comunala si nu a angajatilor! Va rog sa-mi scrieti daca este legal ceea ce se intampla, eu cred ca este un abuz de functie.
Daca eu am promovat in ianuarie 2011, pe inspector,grad profesional asistent,salariul de incadrare trebuia sa mi+l ia din anexa nr.4? In aprilie 2012 am trecut la gradatia 3, clasa 34 dupa cum scrie in dispozitie:
S - salariul de baza brut din luna iunie 2010 =750 lei
Salariul de baza brut stabilit in urma promovarii = 822 lei
S1 - salariul de baza brut in perioada iulie - decembrie 2010 = 617 lei
S2 - salariul de baza brut in perioada ianuarie decembrie 2011 = 710 lei
Salariul de baza brut stabilit in urma acordarii gradatiei corespunzatoare transei de vechime =728 lei

Nu inteleg nimic pt. ca in anexa nr. 4 nu-mi gasesc sumele .... poate sut mai explicita acum care din sumele de mai sus ar trebui sa fie 747 lei? Va rog....!(poate considerati ca mi-ai explicat , dar varog mai faceti-o odata)
DACA SUNT PERSOANA CARE MA OCUP SI DE ARHIVA PRIMARIEI IN CARE AM SI DOCUMENTE FOARTE VECHI ,NU AR TREBUI SA AM UN SPOR PENTRU CA LUCREZ CU PRAFUL SI CU DOCUMENTELE VECHI?
lucrati tot in primarie ?
Se mai aplica fosta treapta de salarizare 3 si sporul de vechime?
Nu la salariul de 747 lei si la calculul salariului net era vorba, ci daca a fost bine incadrat cu salariul? De unde 747 lei caci la mine este 710 Lei? Cum trebuieb sa procedez?
In acte (dispozitia primarului) functia publica de executie se numeste inspector,grad profesional asistent, gradatia 3, clasa 34, iar salariul de baza brut stabilit in urma majorarii cu 7.4% = 844 lei. Va rog spuneti-mi detailat modul de incadrare cu salariul corect! Va multumesc din sufet celor care-mi raspundeti!
Primaria este cu aprox. 3000 locuitori, iar eu am gradatia 3
Buna !asa stiu si eu ca trebuie sa ai studii superioare terminate nu cursuri de calificare ! Pentru promovare rapida trebuie sa ai 3 ani de la ultima promovare, calificativul bine in ultimii 2 ani si cazierul sa nu fie patat