Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incadrare salariala in functia de inspector asistent
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incadrare salariala in functia de inspector asistent

Buna ziua! In 2006 am fost angajata pe functie contractuala, in 2008 a fost postul transformat in functie publica in 2011 am absolvit facultatea de stiinte juridice si administratie publica , devenind inspector asistent iar salariul de incadrare porneste de la 710 lei ajungand la cel brut la 844 lei . Am colegi care au salarii mai mari si nu au nici studii superioare ? As vrea sa mi se explice la peste 10ani vechime e posibil sa primesti 664 lei salariu net? Vreau sa stiu daca am fost incadrata corect cu salariul?
In primul rand spuneti nivelul institutiei iar apoi daca mai beneficiati de alte sporuri , sau doar de spor vechime.
Primaria este cu aprox. 3000 locuitori, iar eu am gradatia 3
consilier, clasa I, grad profesional asistent 747 (fosta treapta de salarizare 3 ) si gradatie 3 = 859 , deci nu cred ca aveti incadrarea corecta
In acte (dispozitia primarului) functia publica de executie se numeste inspector,grad profesional asistent, gradatia 3, clasa 34, iar salariul de baza brut stabilit in urma majorarii cu 7.4% = 844 lei. Va rog spuneti-mi detailat modul de incadrare cu salariul corect! Va multumesc din sufet celor care-mi raspundeti!
Doar vi s-a spus mai sus...

747 - salariul de incadrare
gradatia 3 = sporul de vechime de 15% = 747x15% = 113
747+113= 860 BRUT (+- un/doi lei de la diminuare/majorari)

As vrea sa mi se explice la peste 10ani vechime e posibil sa primesti 664 lei salariu net?
Pai cat credeti ca este netul la aprox 860 brut?...:(