avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate kostasko

Activitate kostasko

Răspuns la discuția Contract inchiriere imobil
Va multumesc mult pt raspunsuri
Este necesara acest acord al asociatiei de proprietari, daca garsoniera se afla intr-o vila?
Daca da este cam problematic, pt ca majoritatea stau cu chirie acolo si nu gasesc proprietarii.
Ce fac in acest caz?

O intrebare mai am.... pe buletin am domiciliul in sector 6 si viza de flotant in sector 4, in contract ce adresa trec cea din sectorul 6,nu?
Va multumesc
Va multumesc.
Imi puteti spune va rog, daca domiciliul este in sector 6 si viza de flotant pe sector 4, la ce administratie trebuie sa merg la 6 sau la 4.???
Multumesc
Vreau sa fac un contract de inchiriere al imobilului cu chiriasul,dar pe firma la care lucreaza, va rog sa-mi spuneti:
-ce trebuie facut in primul rand
-ce acte sunt necesare
-ce taxa de impozit se percepe si daca este lunara/trimestriala/anuala??
- se mai plateste impozit din aceasta si la CAS? sau numai in cazul in care este singurul venit din chirie?
-contractul il fac eu si se depune la Admin Financiara?
Care este modelul de contract avantajos mie ca si proprietar?
Spuneti-mi va rog tot ce trebuie sa stiu si sa fac in aceasta vedere, pt ca e prima oara cand inchiriez si nu stiu nimic si de unde sa incep
Va multumesc
Vreau sa fac un contract de inchiriere al imobilului cu chiriasul,dar pe firma la care lucreaza, va rog sa-mi spuneti:
-ce trebuie facut in primul rand
-ce acte sunt necesare
-ce taxa de impozit se percepe si daca este lunara/trimestriala/anuala??
- se mai plateste impozit din aceasta si la CAS? sau numai in cazul in care este singurul venit din chirie?
-contractul il fac eu si se depune la Admin Financiara?
Care este modelul de contract avantajos mie ca si proprietar?
Spuneti-mi va rog tot ce trebuie sa stiu si sa fac in aceasta vedere, pt ca e prima oara cand inchiriez si nu stiu nimic si de unde sa incep
Va multumesc
Va multumesc frumos pt raspuns.
Problema este ca el nu vrea sub nicio forma prin banca, ci personal prin notar.
Probabil nu are timp sa ia banii in fiecare luna si prefera sa se intalneasca la 4-5 luni.
In acest caz trebuie sa-mi faca un act aditional sau anexa la contrat in care sa specifice ca ratele de plata sa se efectueze la 4-5 luni???

Va multumesc
Buna ziua

1.Am cumparat o garsoniera de la dezvoltator cu rate pe 5 ani. Timp de 4 ani am platit ratele prin banca(avand o dovada a platii), iar acum mi s-a spus sa strang banii pe 4-5 luni si sa-i dau personal. Dupa aceasta am cautat pe net mai multe detalii despre el si am descoperit ca este in diferite procese printre care si cu o banca. Parerea mea este ca ii este frica ca ii pune poprire pe cont si de aceea vrea personal, dar nu stiu ce alte intentii mai are. A spus ca eventual sa facem plata prin notar.
2.Uitandu-ma in contract, scrie ca daca nu achit cel putin 3 rate lunare consecutive,se reziliaza,fara notificare sau punere in intarziere, partiile fiind repuse in situatia anterioara,in virtutea acestui pact comisoriu grad IV(nu stiu ce inseamna).
Ce pot face in acest caz? practic daca platesc cum vrea acum la 4-5 luni, nu respeta contractul.....
3. Sunt in pericol cu aceasta cumparare prin rate, avand in vedere procesele lui cu care se judeca?
Pot ramane fara casa eu si ceilalti care am cumparat aceste garsoniere din vila respectiva, daca trebuie sa-l execute silit?
4.Legal,pot inchiria cu contract de inchiriere daca nu am terminat de platit ratele la casa?
5. Daca vreau sa inchiriez garsoniera si sa fac contract, cum trebuie procedat si unde trebuie sa merg pt aceasta?

Va multumesc
Buna ziua

1.Am cumparat o garsoniera de la dezvoltator cu rate pe 5 ani. Timp de 4 ani am platit ratele prin banca(avand o dovada a platii), iar acum mi s-a spus sa strang banii pe 4-5 luni si sa-i dau personal. Dupa aceasta am cautat pe net mai multe detalii despre el si am descoperit ca este in diferite procese printre care si cu o banca. Parerea mea este ca ii este frica ca ii pune poprire pe cont si de aceea vrea personal, dar nu stiu ce alte intentii mai are. A spus ca eventual sa facem plata prin notar.
2.Uitandu-ma in contract, scrie ca daca nu achit cel putin 3 rate lunare consecutive,se reziliaza,fara notificare sau punere in intarziere, partiile fiind repuse in situatia anterioara,in virtutea acestui pact comisoriu grad IV(nu stiu ce inseamna).
Ce pot face in acest caz? practic daca platesc cum vrea acum la 4-5 luni, nu respeta contractul.....
3. Sunt in pericol cu aceasta cumparare prin rate, avand in vedere procesele lui cu care se judeca?
Pot ramane fara casa eu si ceilalti care am cumparat aceste garsoniere din vila respectiva, daca trebuie sa-l execute silit?
4.Legal,pot inchiria cu contract de inchiriere daca nu am terminat de platit ratele la casa?
5. Daca vreau sa inchiriez garsoniera si sa fac contract, cum trebuie procedat si unde trebuie sa merg pt aceasta?

Va multumesc