avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Tot ce trebuie sa stiu despre contractul de inchiriere ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Tot ce trebuie sa stiu despre contractul de inchiriere imobil pt chirias(platit de societatea la care lucreaza)

Vreau sa fac un contract de inchiriere al imobilului cu chiriasul,dar pe firma la care lucreaza, va rog sa-mi spuneti:
-ce trebuie facut in primul rand
-ce acte sunt necesare
-ce taxa de impozit se percepe si daca este lunara/trimestriala/anuala??
- se mai plateste impozit din aceasta si la CAS? sau numai in cazul in care este singurul venit din chirie?
-contractul il fac eu si se depune la Admin Financiara?
Care este modelul de contract avantajos mie ca si proprietar?
Spuneti-mi va rog tot ce trebuie sa stiu si sa fac in aceasta vedere, pt ca e prima oara cand inchiriez si nu stiu nimic si de unde sa incep
Va multumesc
In cazul in care inchiriati spatiul unei societati comerciale puteti merge la un notar, va face notarul contractul si nu trebuie sa mai cautati modele de contract.
Contractul semnat il depuneti la administratia financiara din localitate unde se afla imobilul in termen de 15 zile de la semnare.
Impozitul pe trebuie sa-l platiti este de 16% din valoarea chiriei ( se plateste trimestrial).
Platiti cass doar daca este singura sursa de venit.
Va multumesc.
Imi puteti spune va rog, daca domiciliul este in sector 6 si viza de flotant pe sector 4, la ce administratie trebuie sa merg la 6 sau la 4.???
Multumesc
Poate fi depus contractul de inchiriere la finante si de un cabinet notarial sau de avocatura?P.S sau trebuie depus personal?
dosarul se depune personal
Aveti raspunsul aici :
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract inchiriere imobil kostasko kostasko Vreau sa fac un contract de inchiriere al imobilului cu chiriasul,dar pe firma la care lucreaza, va rog sa-mi spuneti: -ce trebuie facut in primul rand -ce ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere Katri Katri O persoană fizică doreşte să închirieze un imobil la o persoană juridică. Care sunt paşii de urmat? Încheiem un Contract de închiriere sub ... (vezi toată discuția)
Contract inchiriere lciotirla lciotirla am o garsoniera pe care vreau s-o inchiriez si vreau ca totul sa fie legal . cum se procedeaza?sa fac un contract de inchiriere?cine face acest contract? (vezi toată discuția)