avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate laura1720022000

Activitate laura1720022000

Tinem contabilitatea in partida dubla. Este vorba de o firma cu 50 angajati.
Am achizitionat un numar de licente Office OVS pentru care cei de la IT ne-au anuntat ca doar platim chiria pe 1 an ptr ele si ca de fapt nu sunt ale noastre (sunt cheltuieli deductibile). Pot sa le inregistrez pe cheltuiala direct? Nu trebuie sa imi intre in contul de licente si sa le inventariez cumva? in evidenta mea contabila nu imi vor mai aparea aceste licente daca le duc direct pe cheltuiala. Este in regula asa?
Compania din Romania a cumparat licente pentru toate companiile din grup. Factura s-a emis pe numele companiei din Romania urmand ca aceasta sa refactureze intreaga valoare companiei mama situata in Olanda. Este legal ca Romania sa refactureze aceste licente catre firma mama? Romania isi va inregistra licentele extracontabil pentru a le avea pe stoc. este in regula sa procedam asa?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Achizitie intracomunitara
Va multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare, stiti cumva de ce fug unii contabili de autofacturare?
Buna ziua,
Am achizitionat de la firma X din Cehia materii prime care au venit pe parcursul a 3 luni insotite de CMR. Cand ar trebui emisa factura de catre X pentru aceste materiale? deoarece firma din Cehia doreste sa factureze odata toata livrarea si anume la sfarsitul celor 3 luni. Cum pot incarca stocul in contabilitate in timp real daca nu am factura? Exista si un alt document ce ar putea sa il trimita din Cehia cu care sa ma incarc in stocuri (si in contab) in afara facturii? Pot aparea probleme de la Garda Financiara daca nu declar in fiecare luna intrarile?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Documente pentru export
Firma X s-a ocupat aproape intotdeauna de documentele vamale, nu este obligatoriu sa fie intocmite in numele lui Y. De la X pleaca direct in Turcia, si in functie de termenul conform incoterms prevazut in contract, x, y sau Z se ocupa de doc de export de la vama.
Buna ziua,

Am o nelamurire. Sunt 3 firme:
X-firma din Romania-fabricator;
Y-firma din Olanda-contractant;
Z-firma din Turcia-clientul final.

X a fabricat un produs pe care il va exporta in Turcia. Documentele vamale se vor face in numele lui X dupa care X va face o factura catre Y fara TVA si o va declara ca export. Pentru aceasta este suficient ca documentele vamale sa fie intocmite in numele lui X? Firma din Turcia (Z) doreste sa se ocupe de transport iar la final ne va trimite CMR-urile semnate. Nu ar trebui ca X sa organizeze si transportul pe langa documentele de export?

Va multumesc!
Buna ziua,
Firma la care lucrez a fost auditata anul acesta. Acestia au ridicat intrebarea daca: stocurile mai vechi de un an se urmaresc? se incearca folosirea lor cu prioritate? sau daca consideram oportun trecerea lor pe cheltuiala (provizion)?
Nu am inteles de ce trebuie trecute ca provizion? Noi aceste materii prime le consumam pe proiecte in momentul in care se consuma (poate dura mai mult timp intradevar). Ar trebuie sa le trec pe cheltuiala si sa imi incarc proiectele actuale? Cum ar fi mai bine sa actionez? Multumesc!
Buna ziua,

In fiecare an, eu ca salariat, am primit o fisa fiscala pentru anul in urma. Nu sunt sigura dar am inteles ca aceste fise fiscale nu mai sunt obligatorii. este adevarat?
Va multumesc pentru raspuns! O sa ma uit in CCM al firmei!