Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Documente pentru export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Documente pentru export

Buna ziua,

Am o nelamurire. Sunt 3 firme:
X-firma din Romania-fabricator;
Y-firma din Olanda-contractant;
Z-firma din Turcia-clientul final.

X a fabricat un produs pe care il va exporta in Turcia. Documentele vamale se vor face in numele lui X dupa care X va face o factura catre Y fara TVA si o va declara ca export. Pentru aceasta este suficient ca documentele vamale sa fie intocmite in numele lui X? Firma din Turcia (Z) doreste sa se ocupe de transport iar la final ne va trimite CMR-urile semnate. Nu ar trebui ca X sa organizeze si transportul pe langa documentele de export?

Va multumesc!
Firma X intocmeste factura pentru Y si un CMR unde va completa la cumparator pe Y si la destinatar pe Z. De operatiunile vamale se va ocupa Y, pentru ca Y exporta in afara UE.
De ce spuneti ca documentele vamale vor fi intocmite in numele lui X ?
Firma X s-a ocupat aproape intotdeauna de documentele vamale, nu este obligatoriu sa fie intocmite in numele lui Y. De la X pleaca direct in Turcia, si in functie de termenul conform incoterms prevazut in contract, x, y sau Z se ocupa de doc de export de la vama.