avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate arigo

Activitate arigo

Discuție Probleme PUZ
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
Detin un teren intravilan situat langa Bucuresti. In anul 2004 pentru acest teren si alte terenuri invecinate a fost aprobat prin HCL un PUZ, PUZ care prevede si anumite retrageri pentru a latii drumurile de acces.
Un vecin a construit o casa pe terenul invecinat cu lotul meu nerespectand retragerile impuse prin PUZ. In certificatul de urbanism care a stat la baza obtinerii autorizatiei de construire, primaria nu a trecurt precizari referitoare la PUZ-ul aprobat (retragerile impuse). In toate certificatele de urbanism din 2005 pana in 2015, inclusive in certificatul de urbanism al vecinului (cel cand a dezmembrat terenul initial in loturi mai mici, pe unul dintre ele construind casa ) apar precizari referitoare la PUZ.
Am facut sesizare la primarie, iar raspunsul a fost ca in 2005 a fost reactualizat PUG-ul si acesta a anulat toate PUZ-urile.
Este posibil asa ceva? Daca PUG-ul anula PUZ-urile atunci de ce pe toate certificatele de urbanism dupa 2005 mai apar precizari referitoare la PUZ.
P.S. Matusa vecinului lucreaza la serviciul de urbanism din primarie.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Servitute de trecere
In primul rand spatiul verde este in administrarea primariei, ea fiind proprietarul.
Terenul pe care o sa-l pastrez este ocupat in proportie de 75% de constructii.
Terenul pe care vreau sa-l instrainez poate avea acces la o cale publica astfel:
1. Acces la strada Grivitei prin lotul care o sa-mi ramana, accesul se va face printr-un gang de 1.5m latime iar distanta fata de strada este de aproximativ 80ml.
2. Acces la strada Florilor (vecina cu blocul), distanta de la limita lotului - 10 ml

Scopul: ca fiul meu sa-si poata construi o casa, sa poata cara materialele de constructii la acest teren, iar in caz de incendiu sa poata ajunge la acea casa o masina de pompieri.
In certificatul de urbanism pentru lotul pe care vreau sa-l instrainez primaria nu-mi cere sa obtin acordul nimanui pentru a avea acces la acest lot, pentru ca in cadastru, dezmembrare, intabulare apare ca ma invecinez cu alee bloc.
Răspuns la discuția Servitute de trecere
Oras Bragadiru
Răspuns la discuția Servitute de trecere
Este mai bine sa demarez procesul acum in calitate de proprietar sau dupa ce o sa instrainez terenul?
Imi puteti recomanda un avocat specializat in astfel de litigii?
Va multumesc!
Buna ziua,
Am dezmembrat un lot de teren in alte doua loturi, primul lot care are pe el o constructie o sa-mi ramana mie iar pe al doilea o sa il dau fiului meu prin donatie sau act de vanzare-cumparare fiului meu pentru a construi o casa.
Problema:
Lotul pe care vreau sa il dau fiului pe o latura se invecineaza cu mine, pe doua laturi se invecineaza cu alti doi vecini iar pe o latua cu alee bloc (asa apare in cadastru, dezmembrare si in intabulare), dar conform celor de la primarie, terenul nu se invecineaza cu alee bloc ci cu blocul in sine, mentionez ca intre mine si bloc este un teren de 40m lungime si 6m latime pe care este pus gazon. Am facut cerere la primarie sa mi se permita construirea unei porti de acces pe latura care se invecineaza cu blocul, dar acestia mi-au spus ca lotul meu nu are iesire la nici o cale publica.
Va rog respectuos sa ma indrumati ce cale sa urmez.
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Majorare impozit
Proprietatile nu au fost dobandite prin succesiune, iar domiciliul il am la parinti.
Multumesc,
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
detin 1/2 dintr-o casa dobandita in 2001, 1/2 dintr-o casa dobandita in 2007, iar in prezent locuiesc in casa parintilor mei (aici nu sunt proprietar). Imi puteti spune pentru care proprietate imi va fi majorat impozitul cu 65%?
Va multumesc