avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanalexandru13

Activitate bogdanalexandru13

Pana la urma daca nu gasesc o rezolvare asa o s fac, bifez in CV ca pastrez numarul de inmatriculare si platesc taxa pe un an. Dar daca eu o radiez, cumparatorul nu poate scoate numar provizoriu in aceiasi zi? Adica fac CV ul, o scot de la financiar, o radiez la politie si el in acelasi timp s scoata numere provizorii. Pe .drpciv.ro nu am gasit nimic, doar procedura de inmatriculare, pe care evident nu o pot deschide ptr ca este un format ciudat.
Adica eu fac CV apoi merg la administratia fiscala, o scot de la impozit. Apoi merg la politie completez cererea de radiere, predau numerele si am terminat treaba. Nu? Dar atunci cand predau numerele nu trebuie predat si talonul plus cartea masinii? Cumparatorul cu ce ramane? Doar cu CV?
Multumesc pentru raspuns. Eu din ce am vazut sunt obligat s radiez autoturismul la vanzare.
ORDIN Nr. 1501 din 13 noiembrie 2006 CAPITOLUL VI
Radierea din circulaţie a vehiculelor Art. 24.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.

Problema este ca eu nu stiu cand, dupa ce am facut CV si am scos autoturismul de la fiscal? Daca o radiez in acelasi timp trebuie si cumparatorul s o inscrie pe numele lui? Cat poate s o tina radiata de la politie?
Este foarte incurcata legea in tara asta.

Practic care sunt pasii de urmat?
Vreau s vand un autoturism care nu are timbrul de mediu platit. Autoturismul este inmatriculat pe RO din 1997. Din ce am citit radierea se face cand cumparatorul o inscrie la politie pe numele lui. Eu in calitate de vanzator completez doar pe talon [ instrainat catre, semnatura si data ]. Sunt sanse de 90% s nu fie inscris de noul propietar in 30 de zile. Si toate amenzile ajung la mine. Care este procedura pentru radierea de la politie, mai exact de vanzare cumparare? Eu din ce am inteles prima data se face CV apoi merg la administratia financiara, platesc ce este de platit, apoi ce fac? Merg la inmatriculari auto cu placutele de inmatriculare si completez cererea pentru radiere?
Multumesc ptr raspuns, am inteles asta dar si acum este aceeaşi problema, nu are frane, itp si cauciucuri bune. Chiar daca merg cu pavilionul la rar pe platforma ptr autentificare si itp o s ma trimita s repar franele si s schimb cauciucurile.Cu alte cuvinte debea dupa ce am fost la rar si au trecut cei de la rar in cartea de identitate a pavilionului numele meu, atunci o s pot merge la fiscal. Iar la fiscal sigur o s platesc amenda plus impozitul pe 5 ani. Toata afacerea aproape cat costa pavilionul. Am s fac un contract de mana cu martori ptr ca din ce am vazut este valabil ptr bunuri mobile. Nu este valabil ptr bunuri imobile, chiar si atunci este valabil daca se autentifica la judecatorie. Este asa?
Problema este un pic incurcata, eu am cumparat un pavilion apicol acum 5 ani. Am facut act de V/C la un chiosc ptr acte auto. Pavilionul apicol nu avea frane si cauciucurile erau foarte proaste plus itp expirat.Am primit cartea de identitate, talonul,C/V. Din pacate dintr-o problema personala am ramas fara bani si nu am putut s repar vagonul ptr a merge la RAR ptr autentificare , itp, apoi financiar. Colac peste pupaza am dat-o cotita si cu albine. Am abandonat tot ramanand cu actele in aer. Acum am gasit s il vand, pe cumparator nu il intereseaza s fie inmatriculat si cu acte in regula. Problema este ca are acum doar jumatate din bani. Pot s fac un act la notar prin care s se oblige s m plateasca si restul de bani in decurs de 2 luni?
Asta am inteles, dar nu se poate face nimic ptr a nu platii cei 2.000 de ron?Din moment ce a fost radiata de la politie acum 8 ani. Inteleg ca nu a fost radiata si financiar dar este logic ca nu a mers nimeni cu ea.
Problema este in felul urmator, parintii mei au radiat acum 8 ani o masina,problema este ca au radiat o doar de la politie nu si de la impozit.Masina au dat o la cei care cumpara fier vechi.Problema este ca acum dupa 8 ani au de platit un impozit de 2.000 ron. Dar in toti acesti ani cei de la impozit nu au zis nimic. Ce se poate face?