Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Radiere auto fara scos de la financiar
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Radiere auto fara scos de la financiar

Problema este in felul urmator, parintii mei au radiat acum 8 ani o masina,problema este ca au radiat o doar de la politie nu si de la impozit.Masina au dat o la cei care cumpara fier vechi.Problema este ca acum dupa 8 ani au de platit un impozit de 2.000 ron. Dar in toti acesti ani cei de la impozit nu au zis nimic. Ce se poate face?
Cititi aici :
[ link extern ] /
Asta am inteles, dar nu se poate face nimic ptr a nu platii cei 2.000 de ron?Din moment ce a fost radiata de la politie acum 8 ani. Inteleg ca nu a fost radiata si financiar dar este logic ca nu a mers nimeni cu ea.
Conform prevederilor Codului fiscal orice proprietar de autovehicul trebuie sa plateasca impozit pe acesta. Chiar daca nu a fost folosit, se plateste impozit, este ca o casa nelocuita care exista si se afla in proprietatea cuiva.
Proprietarul care a radiat-o din evidenta serviciului inmatriculari auto trebuia sa o radieze si din evidenta organului fiscal. Asa este legea si asa trebuie procedat.