avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate dspataru75

Activitate dspataru75

Va multumesc!
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie. Sunt in concediu de ingrijire copil si mi se acorda indemnizatia de crestere copil - 600 lei si alocatia de stat pentru copii - 200 lei.
In urma neachitarii impozitului pe cladiri, mi s-a pus poprire pe indemnizatie din luna mai, in cont intrandu-mi doar alocatia de stat in cuantum de 200 lei/lunar. Mi s-a spus ca daca platesc toata suma restanta (impozitul pe cladiri) mi se va elibera un certificat de neurmarire cu care ma voi prezenta la Ag. pentru plati si inspectie sociala si mi se va ridica poprirea astfel intrand in cont toti banii din urma. Pentru ca nu am avut de unde sa fac rost de bani (1400 de lei) cat datorez pe impozit, m-am gandit sa intreb daca se poate face vreo compensare intre cele doua institutii astfel incat sa-mi pot plati datoria pentru ca suma aceasta este poprita (din mai - octombrie sunt 6 luni x 600lei ar trebui sa am 3600 lei) deci as avea bani sa platesc dar sunt blocati. Mi s-a spus ca nu se poate face acest lucru dat fiind ca mi-a fost anulata indemnizatia pentru ca nu am ridicat-o timp de 5 luni. Acum va intreb cum e posibil sa mi se anuleze indemnizatia care era blocata de ei fara sa mi se aduca la cunostinta macar acest lucru. Daca nu sunt avocat si nu cunosc legile nu e normal sa fiu atentionata (eventual) de catre institutia in drept ? Ce pot face sa-mi recuperez suma din urma? Mi se pare nedrept ce mi se intampla si ma consider victima a sistemului. Daca nu-mi deblocheaza acesti bani si nu mi se restituie ma voi invarti in cerc la nesfarsit, dat fiind ca am 3 copii iar sotului meu i-a fost restructurat postul si nu mai lucraza din 3 septembrie. Nu pot si nu stiu cum sa traiesc din 200 de lei. Inteleg ca pentru institutiile Statului suntem doar niste cifre si povestile de viata din spatele acestor cifre nu intereseaza pe nimeni din sistem, insa eu sunt o mama disperata care nu mai poate face situatiei. Va implor ajutati-ma sa inteleg si sfatuiti-ma ca pot face, daca pot face ceva in aceasta privinta. Va multumesc.
Buna seara,
In urma achizitionarii unui produs electrocasnic cu multi multi ani in urma, mi s-a facut si un card de credit. Am platit produsul pe care l-am cumparat de n-a meritat. In fine, in urma neachitarii sumei de pe card, mi s-a pus poprire pe indemnizatia de crestere si ingrijire a copilului si pe alocatia acestuia. As fi inteles daca mi s-ar fi pus poprire doar pe indemnizatia mea, dar pe alocatia copilului... E legal ce se intampla? Va rog sa ma lamuriti daca puteti in aceasta chestiune. Multumesc.