avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate hdn342003

Activitate hdn342003

Buna ziua,
In anul 1947 bunicii mei au achizitionat un teren in sect.5.Pe acest teren era construita si o casa.In anul 1977 bunicul meu a vandut casa pe o chitanta de mana.in urma cu 1 saptamana trecand prin aceea zona tatal meu a vazut cain imediata apropriere a acelui teren este construita o spalatorie auto si a intrat in vorba cu patronal acesteia.Domnul respectiv I-a spus ca doreste sa cumpere cei 120mp pe care ii detineau parintii tatalui si ca incearca de mult timp sa caute proprietarul acelui teren.Mentionez ca acesta ar fi incercat sa obtina dreptul de a se extinde pe aceea parte de teren si nu a obtinut aprobare.Tatal meu nu a facut pana in prezent succesiune dupa moartea parintilor deoarece in afara acestui contract de vanare-cumparare intre proprietar si bunicii mei nu mai aveau alte bunuri.Am fost sfatuiti sa facem succesiunea si mergem mai departe.Ma intreb daca tatal meu are sanse sa obtina titlu de proprietate pentru acest teren.Mentione ca in anul 1997 mama a trimis la Primaria sect.5 o cerere pt.retrocedare si a primit urmatorul raspuns:sa aduca acte doveditoare.Pana I present nu au depus nici un act la Primarie.Va rog mult daca see poate sa ma indrumati cu un sfat .Va multumesc anticipat

in urma cu 9 luni sotul meu lucra la o cunostinta pt o perioada de 30 de zile.a suferit un ff grav accident respectiv si-a taiat pachetul femural cu flex-ul si a fost dus la spital in soc hemoragic si stoc cardio-respirator resuscitat in mediul spitalicesc.Gratie Domnului si multumita dr.i-a fost salvata si viata si piciorul!dar in acest moment merge la recuperare avand nervul crural paralizat.persoana pt care a lucrat i-a platit medicatia si recuperarea timp de 6 luni dupa care nu a mai dorit sa-l ajute desi stie ca situatia noastra financiara este grea si nu ne putem permite cei 1500ron pt.recuperare si medicamente.va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac in acest caz si daca exista o cale pe care il pot face sa plateasca pana in momentul in care sotul meu va putea fi apt de munca!si deasemenea as dori sa stiu daca exista o firma de avocatura unde pot plati in rate sau eventual gratuit!multumesc anticipat