avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate marinu30

Activitate marinu30

In afara de asociatie nu sunt alte datorii , achita la timp tot ,doar aici are datorii ,lunar platea stiu asta pentru ca am gasit chitante cu sume intre 100 si 200 , a solicitat la asociatie mereu sa fie lamurit in legatura cu interfonul , senzorii , si usa termopan de la intrari desi aveau use de fier solida si cei de la asociatie nu au dorit sa ii arate nici un act cum de altfel fac si acum ,ai mei parinti sunt divortati de 30 de ani si a apreciat mai mult viata de unu singur decat sa fie ajutat sau sa ajute , nu vreau sa intru in mai multe detalii personale ca nu are rost.Vreau sa achit dar cred ca am dreptul sa stiu ce reprezinta acea datorie si sa mi se explice cum au fost calculate penalitatile si toate sumele de pe tabel pana in prezent .
Interesul meu este sa achit acea datorie dar cei din asociatie refuza sa justifice acea datorie spunand ca domnul de mai sus sa achit , dar trebuie sa stiu si eu ce reprezinta acea datorie ,daca nu ma inteleg cu ei ma voi adresa primariei , tatal meu a locuit singur ,rog sa imi raspunda oamenii care pot da raspunsuri sa ma ajute in rezolvarea acestei probleme si din cate stiu eu asociatia este obligata sa imi puna la dispozitie actele solicitate de proprietar si sa justifice toate cheltuielile ,va multumesc pentru raspunsuri in special lui trandafir2.
Buna ziua ,

Tata a decedat si a ramas la asociatie o datorie de 960 intretinere cu penalitati si o datorie destul de veche 375 de lei pentru use termopan , senzorii de pe scara si interfon , la asociatie mi-am exprimat intentia de a achita datoria dar am cerut sa fiu lamurit asupra acestor datorii si ce reprezinta dar administratorul refuza si imediat a inceput sa se agite.Mentionez ca mai are un locatar restante pentru aceste imbunatatirii dar are mult mai putin , administratorul justifica aceasta diferenta spunand ca intre timp a mai fost achitat.Problema este ca sunt chitante cu cate 100 si 200 de RON si el tot nu a scazut la asociatie iar administratorul nu doreste sa arate facturile pentru imbunatatirile facute pe scara.Presedintele de asociatie am inteles ca vroia sa puna mana pe garsoniera lui si din scest fapt banuiesc ca au incarcat tabelul lunar si as dori sa stiu pe cati ani in urma se verifica la un control actele din asociatie.

Multumesc.
Nu cred ca trebuie sa ajung asa departe , pana la urma cred ca voi da in judecata persoana care a distribuit actul fara acord.
cercetarea disciplinara a fost facuta si sanctiunea aplicata dar nu inteleg cu ce drept cu nota mea explicativa poate sa faca cineva ce vrea , sa o scaneze si sa o trimita pe mail si cei ce au primit-o au dat-o mai departe la cine au vrut , de unde nu stiu eu ca avand toate datele mele nu ma trezesc cu cine stie ce datori sau altceva ca au nume ,cnp-ul,etc ... eu cred ca trebuie sa existe totus o confidentialitate a datelor.
Pentru niste acte intocmite gresit de cei de la vanzari , pe mine ma intereseaza daca acea nota nu cumva avea caracter confidential mai ales ca este un act de confidentialitate semnat de toti salariatii...sau cei de la juridic nu se supun confidentialitatii!
Buna ziua,

Mi-a fost ceruta nota explicativa de departamentul juridic la firma unde lucrez si acea nota explicativa a inceput sa circule pe mail-ul firmei la persoane care nu fac parte din acel departament , este normal avand in vedere ca in acea nota sunt datele mele personale ?

multumesc pentru raspuns !