avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate claudiaz

Activitate claudiaz

Buna ziua,
Mama mea si-a depus dosarul de pensie la limita de varsta, avand o vechime de 13 ani dintre care 9 au fost in grupa a doua de munca. A luat adeverinta de la intreprinderile unde a lucrat unde se specifica ca grupa a doua era in procent de 100%. I-a venit decizia negativa, i-au respins adeverintele pe motiv ca nu erau eliberate conform anexei 14 ale legii 263/2010. Ea a lucrat intre anii 1980-1989 in grupa a doua. A depus contestatie si inca nu i-a venit raspunsul. Credeti ca este corecta decizia celor de la Casa Judeteana de Pensii?
Buna ziua,
Mama mea are 60 de ani si 8 luni are o vechime de 13 ani dintre care 9 ani lucrati in grupa a doua de munca. Se poate pensiona?
Multumesc
buna ziua,
de curand am aflat ca sunt insarcinata si sunt foarte curioasa daca pot beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului, in conditiile in care eu lucrez la o firma din 05,07,2011 avand contract pe perioada determinata si acesta imi expira pe data de 05,07,2013, m-i s-a mai prelungit contractul pe 05,07,2012, eu urmeaza sa nasc in noiembrie 2013.
Va multumesc !