Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... GRUPA A II A DE MUNCA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

GRUPA A II A DE MUNCA

Buna ziua,
Mama mea si-a depus dosarul de pensie la limita de varsta, avand o vechime de 13 ani dintre care 9 au fost in grupa a doua de munca. A luat adeverinta de la intreprinderile unde a lucrat unde se specifica ca grupa a doua era in procent de 100%. I-a venit decizia negativa, i-au respins adeverintele pe motiv ca nu erau eliberate conform anexei 14 ale legii 263/2010. Ea a lucrat intre anii 1980-1989 in grupa a doua. A depus contestatie si inca nu i-a venit raspunsul. Credeti ca este corecta decizia celor de la Casa Judeteana de Pensii?
1. Este posibil ca angajatorul sa nu fi eliberat adeverinta conform Anexei 14 din Normele de aplicare a Legii 263/2010 (aprobate prin HG 257/2011)

2. Iata cum arata aceasta adeverinta din Anexa 14:

UNITATEA .........................................................._
C.U.I. ...................._ /Cod fiscal ......................._
Adresa ............................._, telefon ................._
Nr. _................./data _........................................

A D E V E R I N Ț Ă

Se adeverește prin prezenta că domnul/doamna .............................._, născut/născută la data de ..................................._
în localitatea _........................., județul _...................., sectorul _, având codul numeric personal ........................._, a fost
angajat/angajată cu contract individual de muncă la societatea*) _..............................................., în perioada de la _................
până la ............................_ .
În perioada de la ..............................._ până la .........................._, având meseria/funcția de ........................_, a fost
încadrat/încadrată în grupa**) .................._ de muncă, în procent de ......_%, conform nominalizării efectuate prin ............_***)
Temeiul juridic al încadrării în grupa**) ......................_ de muncă îl reprezintă ................................_****)

OBSERVAȚII: _______.....................................................................................................................................

Menționăm că prezenta adeverință s-a eliberat în baza documentelor, verificabile, aflate în arhiva societății, cunoscându-se
atât prevederile Codului penal referitoare la falsul în înscrisuri oficiale, cât și prevederile legislației de reglementare a pensiilor din
sistemul public, potrivit cărora angajatorul poartă întreaga răspundere pentru valabilitatea și corectitudinea actelor doveditoare
utilizate la stabilirea drepturilor de pensie.
Conducătorul unității,
..........................................
(numele, prenumele, semnătura și ștampila)
Direcția/Serviciul cu atribuții salarizare personal
..................................................
(numele, prenumele și semnătura)
Întocmit
................................................
(numele, prenumele și semnătura)

*) Se completează denumirea societății sau, după caz, eventualele denumiri anterioare.
**) Se completează I sau II.
***) Se completează actul administrativ emis de unitate, conform prevederilor Ordinului ministrului muncii și ocrotirilor sociale, al ministrului sănătății și
al președintelui Comisiei Naționale pentru Protecția Muncii nr. 50/1990 pentru precizarea locurilor de muncă, activităților și categoriilor profesionale cu condiții
deosebite care se încadrează în grupele I și II de muncă în vederea pensionării (proces-verbal, decizie, tabel, hotărârea consiliului de administrație și a sindicatului
privind nominalizarea persoanelor încadrate în grupe superioare de muncă, pontajele lunare, registrul de evidență a intrărilor în subteran etc.).
****) Se completează actul normativ (nr., dată, poziție, anexă etc.) care anterior datei de 1 aprilie 2001 a constituit temei juridic pentru încadrarea în grupă
superioară de muncă:
— pentru perioada anterioară datei de 18 martie 1969, încadrarea în grupa I sau II de muncă s-a făcut cu respectarea Instrucțiunilor Ministerului Muncii
nr. 1.040/1967 care cuprind meseriile și funcțiile prevăzute în grupele I și II de muncă;
— pentru perioada lucrată după data de 18 martie 1969 până la data de 1 aprilie 2001, încadrarea în grupe superioare de muncă s-a făcut conform
Ordinului ministrului muncii și ocrotirilor sociale, al ministrului sănătății și al președintelui Comisiei Naționale pentru Protecția Muncii nr. 50/1990, ordin ce a înlocuit
ordinele Ministerului Muncii și Ministerului Sănătății nr. 59/1969, 105/1976 și 210/1977;
— pentru perioada lucrată după data de 1 martie 1990 până la data de 1 aprilie 2001, încadrarea în grupele I și II de muncă s-a făcut conform Ordinului
ministrului muncii și protecției sociale, al ministrului sănătății și al președintelui Comisiei Naționale pentru Protecția Muncii pentru precizarea locurilor de muncă,
activităților și categoriilor profesionale cu condiții deosebite care se încadrează în grupele I și II de muncă în vederea pensionării, pentru perioada lucrată după
1 martie 1990;
— alte acte normative în vigoare la data respectivă.
OBSERVAȚII: Se va completa cu precizări suplimentare, după caz, în situația persoanelor care au lucrat în aceleași condiții cu muncitorii. Câmpurile
marcate cu asterisc sunt obligatoriu de completat.

3. Daca adeverinta depusa la Casa de Pensii nu seamana cu aceasta din Anexa 14 atunciu trebuie sa solicita angajatorului o alta adeverinta conform legii.