avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiChivu

Activitate AndreiChivu

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi.Este vorba despre casa parinteasca si terenul aferent acesteia.
Terenul avea deschidere la 2 strazi si a fost impartit intre 3 frati.Unul dintre frati (respectiv mama) s-a mutat acolo mai tarziu.Unul dintre frati i-a cedat din teren pentru a avea un mic drum de accest sa poata intra in curte.Pana sa i cedeze acesta bucatita de teren strada a fost asfaltata si s-a facut canalizarea pe cele doua starzi.Datorita faptului ca mama nu avea in acel moment numat cadastral si nici iesire la strada acum nu are canalizare.Cum pot rezolva aceasta problema, am inteles ca timp de 7 ani de zile strada numai poate fi sparta? Si daca este adevarat cine va suporta cheltuielile cu spartul strazii si canalizarea? Va rog sa ma lamuriti unde sa merg si ce pot face pentru a beneficia si noi de canalizare! Multumesc!
Am imprumutat un coleg cu bani pe care mi-a promis ca mi va restitui.Nu a reusit la termenul stabilit si mi-a cerut alti bani pentru a-i investi spunandu-mi ca in felul acesta imi vor recupera si eu banii.Apoi inventa diverse scuze si imi cerea bani, spunand ca ii mai trebuie pentru a plati transport, tva etc.Nu am facut nici un act cu el doar promisiuni verbale.Insa la un moment dat mi s-a parut ceva in neregula si am inceput sa inregistrez convorbirile cu el si discutiile in care imi spunea toate detaliile despre asa zisa afacere, de faptul ca imi va putea restitui banii doar daca il ajut cu bani pentru a cumpara marfa, iar daca nu ii voi poerde pe toti.Nu cred ca a existat nici o afacere si m-a pacalit.Doresc si va rog sa imi spuneti daca inregistrarile cu promisiunile lui si faptul ca imi promitea ca imi va restitui banii daca il ajut in afacere pot fi folosite ca probe si il pot acuza de inselaciune sau santaj.Numai rezist psihic!