Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme teren cu canalizarea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme teren cu canalizarea

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi.Este vorba despre casa parinteasca si terenul aferent acesteia.
Terenul avea deschidere la 2 strazi si a fost impartit intre 3 frati.Unul dintre frati (respectiv mama) s-a mutat acolo mai tarziu.Unul dintre frati i-a cedat din teren pentru a avea un mic drum de accest sa poata intra in curte.Pana sa i cedeze acesta bucatita de teren strada a fost asfaltata si s-a facut canalizarea pe cele doua starzi.Datorita faptului ca mama nu avea in acel moment numat cadastral si nici iesire la strada acum nu are canalizare.Cum pot rezolva aceasta problema, am inteles ca timp de 7 ani de zile strada numai poate fi sparta? Si daca este adevarat cine va suporta cheltuielile cu spartul strazii si canalizarea? Va rog sa ma lamuriti unde sa merg si ce pot face pentru a beneficia si noi de canalizare! Multumesc!
Trebuie sa mergeti la furnizorul serviciului de canalizare si sa faceti o cerere de bransament. Tot acolo o sa va spuna ce documente va trebuie: plan situatie , proiect, etc. De regula au si birou de proietare si echipe care efectueaza lucrarile. Sunt solutii de racordare si fara a sparge strada, dar costisitoare. Toate costurile le suporta solicitantul.