avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate alexa1305

Activitate alexa1305

Răspuns la discuția Executare silita
Donatia nu este atacabila?? Vrem un act care sa nu fie atacabil.
Răspuns la discuția Executare silita
Casa este pe numele cumnatei mele, sora sotului meu.Soacra mea ne-a facut CV, dar cum noi avem probleme cu bancile, am trecut totul pe numele ei.Acum, trebuie sa facem actele pe numele nostru, partea care ni se cuvine.Si nu stiu ce solutie sa gasesc.
Buna seara.Am o problema cu bancile,poveste lunga.Pe scurt, am avut o poprire pe salariu (care, de altfel nu cred ca s-a anulat, insa eu acum sunt in concediu crestere copil si nu mai au cum sa imi opreasca bani), si mi-au luat si autoturismul, care este, bineinteles pe numele meu.
La acest credit atat eu, cat so sotul figuram in acte ca debitor si codebitor.Lesne de inteles ca nu putem avea nimic pe numele nostru.
Insa.Avem o problema de rezolvat in familie, iar aici unde stam, trebuie sa facem neaparat actele la casa pe numele nostru.NU AL ALTCUIVA DIN FAMILIE,nu avem cui.Avem o fetita de 1 an.
Intrebare:cum putem face CV fara ca banca sa ne execute silit si casa?Adica-se poate face cumva sa figureze fetita in acte?Sau vreo clauza-ceva, astfel incat sa nu putem fi executati silit de catre banca pentru imobil?
Va rog, am nevoie urgent de o lamurire.
Va multumesc!

P.S.:Apropo, ei mi-au ridicat masina din fata casei acum o luna jumate-fara instiintare,fara chei,fara acte, cu tot ce aveam in ea;nu m-au contactat pentru a le da actele si cheile; cat timp o tin in sechestru pana sa o vanda?o pot recupera in vreun fel?Precizez ca nu am banii pe care ii pretind ei pentru a o putea recupera.:((
Buna seara.Am un credit destul de maricel la o banca greceasca...povestea este lunga:intarzieri,neplata la timp,etc, din cauza problemelor financiare.Mi-au pus poprire pe salariu de anul trecut, iar eu am intrat in CCC timp de doi ani incepand de acum cateva luni;nemaiavand ce sa imi opreasca, m-am trezit cu masina luata din fata portii.Efectiv mi-au luat-o fara nici un fel de anunt;nici scris nici verbal;dormeam.Cand m-am trezit nu mai era masina.A doua zi mi-au trimis PV semnat "in lipsa".O fi normal asa??Fara macar sa te anunte?!?Era singurul bun pe care il aveam...Ma rog, am vb cu ei si vor bani.Daca nu, ori o vand eu, ori ei.Nu stiu cum sa procedez.Tipa asteapta o solutie din partea mea.Daca nu sunt bani,ce solutie sa gasesc?Vrea cel putin 1000 euro cash, apoi restructuram creditul si imi face rata lunara.Daca stie cineva vreo iesire, alta decat sa imi ia masina de tot, va rog sa ma ajutati!
Si inca ceva.Bunicii mei vor sa treaca apartamentul lor pe numele meu.Nu vor sa lase testament/mostenire.Vor CVC.Evident, nu se poate, pentru ca deja m-am trezit fara masina.Nu pot risca sa raman fara casa lor.Pe numele sotului nici atat, pentru ca la creditul in cauza suntem debitor si co-debitor;
Intrebarea mea este:se poate face cumva, exista vreo solutie pentru a face un CVC in care sa existe vreo clauza sau ceva scris astfel incat banca sa nu mi-l poata lua??Orice ,nu stiu, nu ma pricep.Pe fetita mea nu o pot pune pentru ca are aproape 1 an, deci nu cred ca intra in discutie aceasta posibilitate.Insa nu exista nici o solutie sa se faca actele pe numele meu??Astfel incat banca sa nu ma poata executa silit pentru acel apartament...:(
Răspuns la discuția Concediu pre si post-natal
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua.As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu pre si post-natal, de asemenea si indemnizatia de maternitate de 2 ani.
Salariul meu este variabil, in functie de vanzari, insa netul este in jur de 900 lei, iar brutul 1300 lei (poate varia de la 1000 net, la 1400 brut).Vreau sa ma ajutati cu un calcul va rog frumos.
buna seara.am si eu o mare problema.o banca la care sunt restanta a trimis firmei la care lucrez o hartie prin care cere poprire pe salariu.firma imi opreste acum 1/3 din venitul net,si imi baga diferenta pe card.acum,a doua banca la care sunt restanta mi-a blocat conturile,fara a-mi trimite hartie la firma.cand s-a bagat lichidarea vineri,firma mi-a oprit treimea corespunzatoare primei popriri,si mi-a pus pe card diferenta de bani.m-am dus sa o ridic,iar banca nu a vrut sa-mi deblocheze banii pentru ca a zis ca o a doua banca mi-a blocat contul.bun,inteleg,dar legal,oricate banci as avea cu popriri,nu au voie sa-mi opreasca mai mult decat 1/2 din ssalariu .de ce banca nu vrea sa-mi deblocheze diferenta de bani? ce pot face in situatia asta? m-a lasat efectiv fara bani de paine.
Răspuns la discuția Poprire conturi
Si cu ce demonstrez bancii ca acest venit reprezinta indemnizatia pentru concediul de maternitate ca sa nu mi-l popreasca?
Discuție Poprire conturi
Buna ziua.Am o nelamurire.Am o poprire pe contul de salariu de la o banca, de la sfarsitul anului trecut.Imi opreste 1/3 din venituri.Eu sunt insarcinata in luna a 6-a, mai am o luna si intru in concediu prenatal, apoi va urma cel postnatal si cel de 2 ani pentru crestere copil.Stiu ca banca nu are voie sa-mi popreasca nimic din indemnizatia pentru copil, cea care se acorda pe perioada de 2 ani.Insa are voie sa-mi popreasca banii care mi se dau in concediul prenatal si postnatal?Din cate stiu, acestea doua sunt platite de catre CAS.Astept un raspuns.Va multumesc.
Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA- forme executare
Daca fac un contract vanzare-cumparare la notar, poate fi atacat? macar asa nu mai e pe numele meu si nu mi-o poate lua...