avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate Danyel77

Activitate Danyel77

Va rog sa-mi raspundeti si mie cum sa formulez o contestatie la primarie deoarece nu am platit taxa de inregistrare anuala de 50 ron pe care o percepe primaria or Cugir incepand din anul 2009 -2012 pentru ca nu este legala .iar din 2013 conform OUG nr.1/ 22 01 2013 de modificare a Legii 263/2010 se plateste impozit la scutere si eu nu pot sa-l platesc findca apar la restante MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția Impozit Scuter(moped)
va multumesc pt raspuns dar conform legii 571 pe 2003

Impozitul pe vehicule inregistrate
persoane fizice

Este reglementat de articolul 263 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, astfel cum a fost modificata prin Legea 209/2012. Vehiculele inregistrate sunt mijloace de transport care nu sunt supuse inmatricularii, in schimb fiind obligatorie inregistrarea lor la compartimentul de specialitate din cadrul autoritatilor publice locale.

Calculul impozitului datorat de persoanele fizice

Modalitatea de stabilire a obligatiei fiscale este conform urmatorului tabel:


II. Vehicule înregistrate

1. Vehicule cu capacitate cilindrică
Lei/200 cmc

1.1 Vehicule înregistrate cu capacitate cilindrică < 4800 cmc
4

1.2 Vehicule înregistrate cu capacitate cilindrică > 4800 cmc
4

2. Vehicule fără capacitate cilindrică evidenţiată
50 lei/an
deci in consecinta pana la 01 ian 2012 nici macar nu aveau baza legala pentru a impozita(taxa) scuterele chiar daca unele primarii au trecut peste lege asa cum mi sa explicat si mie de catre o functionara (ca doar sunt 20 sau nu stiu cati acolo ei decid taxele) si bineinteles se referea la consilierii care au impus o taxa fara o baza legala

Data post Marti, 2 Aprilie 2013, 23:30

In conformitate cu prevederile art. 283, alin (2) din Codul fiscal :
(2) Consiliile locale pot institui taxe pentru deţinerea sau utilizarea echipamentelor şi utilajelor destinate obţinerii de venituri care folosesc infrastructura publică locală, pe raza localităţii unde acestea sunt utilizate, precum şi taxe pentru activităţile cu impact asupra mediului înconjurător*).
Răspuns la discuția Impozit Scuter(moped)
va multumesc pentru raspuns dar eu nu ma incadrez la vehicule cu capacitatea cilindrica ne evidentiata deoarece am cumparat un scuter nou din magazin si are carte de identitate in care este specificata capacitatea cilindrica de 49cm de altfel si in instiintarea de plata primita de la primarie este specificata capacitatea cilindrica a mopedului
va rog sa-mi spunetii si mie cum sa formulez o contestatie la primarie deoarece nu am platit taxa de inregistrare anuala de 50 ron pe care o percepe primaria or Cugir incepand din anul 2009 -2012 pentru ca nu este legala .iar din 2013 se plateste impozitla scutere si eu nu pot sa-l platesc findca apar la restante