avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate costels87

Activitate costels87

Buna seara,
Anul trecut am primit o amenda contraventionala, ce a fost inlocuita in instanta cu avertisment. Sentinta a fost comunicata la inceputul lunii decembrie si nu a fost atacata, dar acum cateva zile am primit o notificare de plata de la primarie pt a plati acea amenda.
Ce este de facut?
Multumesc
Eu intreb doar daca pierd, neapeland la un avocat, pe langa amenda acordata va mai trebui sa peltesc ceva?
Stiu ca este scutita de taxa de timbru. Intrebam daca IJP angajeaza un avocat pentru a-i reprezenta in instanta iar daca vor castiga va trebui sa platesc si onorariul acelui avocat.
Buna ziua. Daca am depus o contestatie la procesul verbal de contraventie, se ajunge in instanta si pierd, voi fi obligat si la plata cheltuielilor de judecata? Multumesc
Inteleg, deci, ca nu pot invoca depasirea celor 30 zile pentru fixarea unui termen si cere constatarea nulitatii PV?
Stiu ca acel termen nu a fost depasit.
Am inteles ca PV se poate comunica in termen de 15 ziel de la comunicare iar dupadepunerea plangerii la judecatorie, instanta va fixa un termen de jduecata in maxim 30 zile.
In cazul meu, nu a facut-o.
SI acum intreb: termen se prelungeste pentru ca nu comunicasem paratul, fiind de 30 zile de la 21 martie? Sau acest lucru nu are relevanta, termenul calculandu-se de la 3 martie; in consecinta fiind depasit. Si daca este depasit, ce ar trebui sa fac?
Buna ziua. In data de 23 februarie 2013 am primit o amenda; am primit procesul verbal acasa pe 28 februarie/1 martie si am depus la judecatorie o contestatie impotriva PV pe 4 martie. Am primit o adresa de la judecatorie pe 18 martie (data postei), adresa din 12 martie; uitasem sa trec paratul in plangere. Pe 21 martie am raspuns adresei. Pe site-ul judecatoriei ultima actualizare a avut loc pe 4 aprilie, specificandu-se intimatul insa nici un termen de judecata.
Citisem ca instanta va fixa termen de judecata in maxim 30 zile de la depunerea plangerii, sub sanctiunea nulitatii PV.
Pentru ca nu specificasem paratul, acest termen curge de la 21 martie, cand am raspuns adresei judecatoriei? Sau termenul a fost depasit deja?
In cazul in care a fost depasit, ce ar trebui sa fac?
Multumesc