avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate miriamm

Activitate miriamm

Am lucrat 15 ani in Portugalia,si am cerut pensie anticipata si in Portugalia si in Romania. mentionez ca am indeplinit toate formalitatile si am primit deja decizia de pensionare din Portugalia, totodata Siguranta Sociala din Portugalia a trimis catre Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asig.Sociale Bucuresti,formularele E205 siE210 necesare calcularii pensie anticipate in Romania,inca din 03/07/2019.
CASA NATIONALA DE PENSII SI ALTE DREPTURI DE ASIGURARI SOCIALE, BUCURESTI ,nu a trimis formularele E205 siE210 catre CASA JUDETEANA DE PENSII DOLJ,unde am depus dosarul de pensionare ,nici pina acum ,desii au trecut 4 luni de cind au primit formularele E205 siE210. Mentionez ca pe data de 30/09/2019 Casa Judeteana de Pensii Dolj a solicitat in scris Casei Nationale de Pensii Publice Bucuresti sa ii fie transmise in original formularele E205 si E210,dar nici la aceasta cerere expresa Casa Nationala de Pensii Publice Bucuresti,nu a catadixit sa raspunda.
In aceasta situatie unde pot sa ma adresez (sau ce trebuie sa fac) pentru a obliga Casa de Pensii Publice Bucuresti sa trimita documentele catre Casa Judeteana de Pensii Dolj.
Va multumesc
multumesc.

Fica mea a terminat facultatea de drept in Costa Rica la Universitate de Stat Costa Rica.
Cineva poate sa imi spuna ce trebuie sa fac pentru ai fii recunoscuta diploma in Romania?
Va multumesc.
Răspuns la discuția obtinerea cetateniei romane
Va multumesc
Fica mea a fost casatorita 15 ani in Costa Rica dobindind cetatenie Costaricana.De curind a divortat si doreste sa revina in Romania si sa-si recapete cetatenia romana. Asi dorii sa stiu unde trebuie sa se adreseze si care sunt documentele necesare pt recapatrea cetateniei Romane.
Va multumesc !
Am lucrat 4 ani in grupa a.II.a de munca la Avioae SA Craiova,si as dorii sa stiu daca aceasta perioada ma ajuta la calculul vechimii in munca pentru a iesii la pensie anticipat fara penalizare.Mentionez ca am 63 de ani si 5 luni,
Multumesc
SC TERMO CRAIOVA SRL refuza sa ma debranseze de la alimentarea cu energie termica pe motiv ca blocul in care locuiesc se afla in zona unitara,cu toate ca in bloc exista 5 apartamente debransate deja, de asemenea 22 de apartamente din 44 existente au cerut debransare,debransare care a fost refuzata tuturor.
Ce trebuie legal sa fac pt a obtine aprobarea debransarii?
Va multumesc.
buna ziua
Am primit decizia de pensionare anticipata partial in urma cu 15 zile si as dorii sa stiu daca anulez decizia de pensie in acest moment conf.art.106 alin(3) din legea 263/2010 cind am dreptul sa fac alta cerere de pensionare anticipata.
va multumesc
Răspuns la discuția Legislatie comunitara
Va multumesc pentru raspuns.