avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate u_ella

Activitate u_ella

Răspuns la discuția act aditional
vreau sa va zic ca am fost acolo si m-am luat tare de ele tinand cont ca si eu am o diploma in resurse umane(desi nu prea o folosesc...si nu prea stie nimeni)cand au vazut tipele ca deja le vorbesc in termeni legali au inceput sa se intrebe una pe alta daca chiar trebuie act aditional...si pt ca nici una nu stia au dat un telefon la cineva mai superior si le-a confirmat ca nu trebuie....:(( dar tot nu mi-ai luat dosarul pt ca nu avea sotul act adtitional la contract pt trecerea din ROL in RON(desi le_am dus decizie semnata si stampilata de ITM cu toti angajatii)Ei vroiau neaparat act aditional.Alta aberatie.Asa ca m-am enervat si am luat dosarul de acolo si supriza...am incercat la o alta agentie(acceasi banca)...si uite ca a mers.Nu au zis nimik si au luat dosarul mai mult decat multumiti.Azi astept telefon de la ei.Aaa da,pt cine intrebase care e banca .....e vb de BCR.Si eu stiam ca nu se duce copie dupa CIM dar tinand cont ca nu am carte de munca.Si nici nu mai am de gand sa o fac ca mai e un an si ies si astea.
Răspuns la discuția act aditional
ok,poate asa are banca respectiva cerintele.Insa pe mine ma si intereseaza acum daca trebuie facut acest act.Nu numai pentru mine dar si pt altii din cadrul firmei care s-au casatorit.Crezi tu ca va accepta itm-ul sa ma duc cu un astfel de act aditional la ei si sa-mi puna un nr si o semnatura pe el?:-/ Si inca odata intreb:unde scrie in codul muncii ca trebuie un astfel de act?sau ma rog alt cod....ceva pe care se bazeaza si banca.Pt ca daca nu scrie nicaieri,atunci pot si eu replica bancii ca nu se fac astfel de acte aditionale.
Răspuns la discuția act aditional
eu vorbesc din punct de vedere legal.Stiu ca actul aditional se face in momentul in care se schimba una din caluzele din contract(exp.salariul,functia).Pt toate celalalte exista CNP.Adika daca fac act aditional pt nume trebuie sa fac si pt fiecare data cand imi schimb adresa?nu mi se pare logic.Si scuza-ma dar nu cred ca prin nume se identifica cineva,ce faci cand cineva are accelasi nume ca al tau.....nu cumva CNP-ul te salveaza
Discuție act aditional
Va rog frumos sa imi raspundeti si mie la o intrebare.Vreau sa fac un credit si mi-au cerut act aditional pentru schimbare de nume(sunt casatorita de curand dar in CIM sunt cu numele de fata,si nici carte de munca nu am inca).Eu nu am nici un act aditional facut pt asa ceva.Trebuia sa am?Si unde scrie
Răspuns la discuția Formare profesionala.........
cred ca este posibil daca vor ei sa te dea afara,sau in urma falimentului firmei.In rest,daca vrei tu,nu cred ca mai ai vreo sansa daca ai semnat.scrie in act cat(suma) trebuie sa le dai in cazul in care pleci?poate nu e facut in intregime legal si atunci poti sa-l ataci in instanta.dar citeste din codul muncii despre formarea profesionala.poate totusi gasesti ceva.bafta.
normal,mai dureaza pana ce itm-ul certifica datele inscrise in carnet.poate nu e din vina angajatorului ci vina celui de la personal ca nu a dus-o sau ca nu a luat-o de la itm.poti face in scris o solicitare si trimite-o cu posta,recomandata,sa fii sigur ca ai ceva la mana ca ai trimis-o.si dupa 15 zile mai incearca sa te duci inca o data la angajator.
Răspuns la discuția Cod COR 244106?
si noi am avut acceasi problema si am chemat-o exact pe persoana respectiva si am pus-o sa aleaga care crede ea ca e cea mai exacta definitie pt ceea ce face!a ales 244102.
Răspuns la discuția exista cumva o modalitate legala?
Pentru a fi valabilă, clauza de neconcurenţă trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
- să fie expres prevăzută în contractul de muncă sau ca o anexă la acest contract;
- să fie limitată în spaţiu sau în timp, precum şi cu privire la activitatea care face obiectul interdicţiei de a o desfăşura;
- să nu aducă o atingere gravă libertăţii de muncă în timp şi spaţiu, ţinând seama de natura activităţii salariatului;
- să protejeze interesele legitime ale angajatorului.
Clauza de neconcurenţă îl obligă pe salariat să nu presteze, în interesul propriu sau al unui terţ, o activitate care se află în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său ori să nu presteze o activitate în favoarea unui terţ care se află în relaţii de concurenţă cu angajatorul său.
In cazul în care este prevăzută în contractul de muncă o astfel de clauză, angajatorul are obligaţia de a plăti salariatului o indemnizaţie lunară care este negociabilă şi care este de cel puţin 25% din salariu. Conform art. 21 alin (3)din Codul Muncii indemnizaţia trebuie plătită întocmai şi la timp.
Clauza de neconcurenţă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului pe durata contractului.Iar eu stiu ca orice act aditional la contract se inregistraza la ITM.În dreptul roman regula este ca această clauză de neconcurenţă să nu îşi mai producă efectele la data încetării contractului individual de muncă.
Prin excepţie, clauza de neconcurenţă îşi poate produce efectele şi după încetarea contractului individual de muncă, pentru o perioadă de maximum 6 luni, în cazul funcţiilor de execuţie, şi de maximum 2 ani pentru cei care au ocupat funcţii de conducere, dacă o astfel de perioadă a fost convenită expres prin contractul individual de muncă.
La sesizarea salariatului sau a inspectoratului teritorial pentru muncă instanţa competentă poate diminua efectele clauzei de neconcurenţă.
Sper ca e satisfacator raspunsul,desi nu sunt niciodata de acord cu cei care ii incorseteaza pe salariati cu astfel de acte