Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formare profesionala.........
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formare profesionala.........

Buna ziua,
Acum 9 luni de zile m-am angajat la o firma, aceasta firma m-a trimis la un stagiu de pregatire in afara tarii.
Stagiu de pregatire a durat 15 zile, in urma acestul stagiu am semnat un act aditional la contractul individual de munca; una dintre clauze actului aditional ma obliga de a nu avea initiativa incetari contractului de munca timp de 2 ani, citez:"Salariatul nu poate avea initiativa incetarii contractului de munca pe o perioada de 2 ani de la data angajarii.Nerespectarea acestei clauze determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielor ocazionate de pregatirea sa profesionala".
Exista posibilitatea de a pleca de la aceasta firma fara ca firma sa imi impute cheltuielile de formare profesionala?

Buna ziua,
Acum 9 luni de zile m-am angajat la o firma, aceasta firma m-a trimis la un stagiu de pregatire in afara tarii.
Stagiu de pregatire a durat 15 zile, in urma acestul stagiu am semnat un act aditional la contractul individual de munca; una dintre clauze actului aditional ma obliga de a nu avea initiativa incetari contractului de munca timp de 2 ani, citez:"Salariatul nu poate avea initiativa incetarii contractului de munca pe o perioada de 2 ani de la data angajarii.Nerespectarea acestei clauze determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielor ocazionate de pregatirea sa profesionala".
Exista posibilitatea de a pleca de la aceasta firma fara ca firma sa imi impute cheltuielile de formare profesionala?
cred ca este posibil daca vor ei sa te dea afara,sau in urma falimentului firmei.In rest,daca vrei tu,nu cred ca mai ai vreo sansa daca ai semnat.scrie in act cat(suma) trebuie sa le dai in cazul in care pleci?poate nu e facut in intregime legal si atunci poti sa-l ataci in instanta.dar citeste din codul muncii despre formarea profesionala.poate totusi gasesti ceva.bafta.
In actul aditional nu este precizata suma.....
Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.
Salariaţii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesională mai mare de 60 de zile în condiţiile art. 194 alin. (2) lit. b) şi alin. (3) nu pot avea iniţiativa încetării contractului individual de muncă o perioadă de cel puţin 3 ani de la data absolvirii cursurilor sau stagiului de formare profesională *(art.195 alin.1 C.mun.).
Nerespectarea de către salariat a dispoziţiei prevăzute la art. 195 alin. (1) din Codul Muncii determină obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregătirea sa profesională, proporţional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adiţional la contractul individual de muncă.