avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate anomarairam

Activitate anomarairam

Discuție Angajare noua
Buna ziua, doresc sa angajez la o cofetarie o persoana, pana acum nu am avut angajati, va rog sa imi spuneti ce analize trebuie sa faca angajata si cu ce firme trebuie eu sa fac contract, laboratorul este mic si nu am avut nevoie de autorizatie de la mediu si de la pompieri.
Multumesc!
Buna ziua, care este inregistrarea contabila a ambalajelor achizitionade de un laborator de cofetarie pentru prajituri? Societatea cumpara ambalaje pentru a comercializa prajiturile vandute in siguranta, aceste ambalaje nu sunt vandute. Este in regula inregistrarea acestora pe 3028 si apoi darea acestora in consum? Sau cum se inregistreaza?
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Trebuie sa configurez casa de marcat pentru un laborator de cofetarie cu produsele pe care le voi vinde (laborator cu vanzare strict pe comada, nu avem si cofetarie). Va rog sa ma ajutati un urmatoarele probleme pe care le-am intampinat:
1. toate torturile au pretul x, indiferent de compozitie, e de ajuns sa bag un singur articol "Tort" cu pretul x si sa ii atasez fisa de productie si retetarul aferent tortului (de ciocolata, vanilie,caramel, etc.) sau trebuie sa fac articol pentru fiecare tip de tort in parte?! (mentionez ca torturile sunt personalizate, daca tortul il fac de ciocolata si clientul vrea si visine il fac asa, fac reteta pentru tortul respectiv si il fac cum vrea).
2. prajituri: intr-un kg de prajituri intra 2-3 feluri, trebuie sa le bag pe fiecare in parte si sa trec pe BF fiecare in partye si gramajul aferent sau pun generic si in fisa de productie atasata si retetar pun ceea ce contine acel kg de prajituri.
Din ce am cititipe internet parerile sunt impartite, as dori, daca se poate, sa ma ajutati si cu baza legala, daca exista, in ceea ce priveste introducerea articolelor in casa de marcat.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
intentionez sa imi deschid un laborator de realizare prajituri si torturi pe comanda,fara angajati momentan, doar administratorul o sa lucreze.
1. As dori sa stiu cum as putea sa imi pun pe firma toate ustensilele pe care eu le-am achizitionat ca persoana fizica, eu fiind unic asociat si administrator. Prin borderou de achizitii de la persoane fizice? Mentionez ca investitia,pana in prezent, a fost de aproape 1000 EURO.

2. Daca achizitionez din China ustensile si ambalaje cum sa le inregistrez si ce presupune din punct de vedere fiscal? E mai bine sa achizitionez pe firma sau sa iau ca persoana fizica si apoi sa le iau pe firma cu borderou?

Multumesc frumos de ajutor!
Răspuns la discuția Laborator prajituri la comanda
Buna ziua, am infiindat un SRL,la care trebuie sa schimb obiectul principal de activitate in productia de produse zaharoase (ceva de genul, nu stiu exact codul CAEN), am fost la DSV si am discutat, mi-au spus ce am de facut sa fie ok pentru ei, in afara de ei mai trebuie autorizatii de la Pompieri, SANEPID, Mediu si acordul de functionarede laprimarie? sau nu de la toate acestea?
Buna ziua, intentionez sa imi deschid un mini laborator de productie torturi si prajituri la comanda, as dori sa stiu ce autorizatii trebuie sa am. Laboratorul vreau sa mi-l deschid in apartament, doar eu,administratorul, sa lucrez fara a fo angajata (am curs de cofetar patiser).
Am fost la DSV si mi-au spus, in mace, cam ce trebuie sa presupuna spatiul pentru a putea primi autorizarea din partea lor, aici nu vor fi probleme.
Dar nu stiu ce alte avize trebuie sa primesc si cea mai mare problema a mea este daca trebuie sa schimb destinatia spatiului de locuit in spatiu de productie sau comercial si ce presupune acest lucru.
Multumesc frumos si va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu cateva informatii.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua, cum imi recomandati sa reglez o inregistrare contabila eronata, adica am inregistrat pe 303 in loc de 3028. Inregistrarea a fost facuta in luna martie si tot atunci au fost date si in consum obiectele de inventar.
Eu ma gandeam sa inregistrez inca o data factura cu - si apoi sa o refac corect, oare este corecta operatiunea?
Multumesc!
Răspuns la discuția Reglare cont furnizor
Da aveti mare dreptate, am scris eu gresit, am gandit corect dar am scris gresit, greseala de incepator care nu se justifica...of...atentia asta!
Va multumesc mult de ajutor!
Buna ziua, As dori sa ma ajutati cu urmatoarea probblema: am observat acum ca in luna 07 s-a facut o inregistrare incorecta in ceea ce priveste inregistrarea facturii de energie electrica. S-a inregistrat 401=628 in loc de 605. Intrebarea mea este cum sa fac acum reglarea?! Pot face direct 628=605 sau exista un cont de legatura?
Mentionez ca firma este micro, neplatitoare de TVA.
Multumesc anticipat