avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate uvi

Activitate uvi

- am o mare problema...ieri seara sotia mea a facut un accident (fara victime) pe un drum de tara ...acident soldat din fericire doar cu avarierea autovehiculului nostru (inscris in romania) in proportie de 70%. Problema mare e ca accidentul nu sa produs in romania ci in italia .Analisand situatia m-am gandit ca cea mai buna solutie ar fi sa-i fac recarosarea aici ...intrebarea mea este urmatoarea...se poate face recarosarea unei masini in strainatate chiar daca e inscrisa in romania?...si cum sa fac sa fac totul legal?...care documente mi vor fi necesare in momentul in care ajung acasa(sa fac verificarea tehnica obigatorie) pentru a face dovada ca este o recarosare si nu un furt de auto?...
- trebuie sa mai mentiones si ca nu sa intocmit un act doveditor de acident ..pt ca acidentul sa produs la 50 de m de casa si nu a fost novoie (aici nefiind obligatorie chemarea politistilor in astfel de casuri)

va multumesc
va multumes foarte mult pt promtitudinea si claritatea raspunsului...mii de multumiri
Complet: xComplet penal de Amanari in Pronuntare SP
Tip solutie: Soluţionare penal
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul ................... fiul lui......... născut la ....... în ............. de cetăţenie română, studii medii, stagiul militar satisfăcut, căsătorit, fără ocupaţie şi loc de muncă, domiciliat în .............. fără antecedente penale, pentru comiterea infracţiunii de: - conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplicarea art.74 lit.a, c C.penal şi 76 lit.d C.penal la 3 luni închisoare. În temeiul art. 81, 82 Cod penal, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 2 ani 3 luni şi atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 Cod penal. Cu aplicarea art. 71 raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la 700 lei cheltuieli judiciare statului, din care 200 lei onorariul avocatului din oficiu ªtef Diana. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică de azi 18 noiembrie 2010.
imediat dupa pronuntarea sentintei am plecat in italia...si nu mai stiu nimic...cand pot da examen?...sau ce trebuie sa fac???...va multumesc