avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare cu suspendarea executarii pedepsei. Cand ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare cu suspendarea executarii pedepsei. Cand pot da sustine un nou examen permis?....

Complet: xComplet penal de Amanari in Pronuntare SP
Tip solutie: Soluţionare penal
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul ................... fiul lui......... născut la ....... în ............. de cetăţenie română, studii medii, stagiul militar satisfăcut, căsătorit, fără ocupaţie şi loc de muncă, domiciliat în .............. fără antecedente penale, pentru comiterea infracţiunii de: - conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplicarea art.74 lit.a, c C.penal şi 76 lit.d C.penal la 3 luni închisoare. În temeiul art. 81, 82 Cod penal, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 2 ani 3 luni şi atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 Cod penal. Cu aplicarea art. 71 raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la 700 lei cheltuieli judiciare statului, din care 200 lei onorariul avocatului din oficiu ªtef Diana. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică de azi 18 noiembrie 2010.
imediat dupa pronuntarea sentintei am plecat in italia...si nu mai stiu nimic...cand pot da examen?...sau ce trebuie sa fac???...va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2013
uvi, utilizator
Cel mai recent răspuns: dany911 , utilizator 08:51, 23 Octombrie 2015
OUG 195/2002:

Art. 116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:@
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

Va puteti prezenta la examenul pentru obtinerea permisului de conducere.
De fapt, va puteati prezenta chiar de la sfarsisut anului 2011, in cazul in care a ramas atunci hotararea definitiva.
va multumes foarte mult pt promtitudinea si claritatea raspunsului...mii de multumiri
Bună ziua,aş avea o intrebare,în 2013 am fost condamnat la 1 an de inchisoare cu suspendare,cu prelungirea de 3 ani, aşa ceva nu mai ţin minte că acum nu mai mă pot uita pe net sa vad,dar ceva de genul,am condu un moped fara carnet si am fost şi beat ,mai pod da de permis de conduere, Mulţumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand imi voi recupera permisul eviliguana eviliguana Am primit urmatoare decizie: Solutie: În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplic. art. 74 alin. 1 lit. a) din Codul penal ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu permisul meu? aiurica aiurica lutie: Dec.217/ - Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea. Casează, în parte, sentinţa penală nr. 451/04.10.2012 a ... (vezi toată discuția)
Doresc sa stiu dupa cat timp pot sa obtin permisul de conducere? girleanu girleanu Tip solutie: Soluţionare penal Solutia pe scurt: În temeiul art. 86 al. 1 din O.U.G. nr.195/2002 republicată, cu aplic. art. 3201 C.p.p., condamnă ... (vezi toată discuția)