avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate anca019

Activitate anca019

Buna ziua,

Va rog, daca e posibil, sa specificați care este coeficientul de salarizare si baza legală, pt coordonator la un compartiment format din 3 persoane. Va multumesc!
Buna, am cumparat un apartament si vechiul proprietar nu mi-a dat proiectul de gaz. Am depus o cerere de solicitare a proiectului de gaz la furnizorul de gaz si mi s- a raspuns ca nu am in baza de date proiectul de gaz (fara sa se specifice motivul pt care nu il au). Din surse neoficiale am aflat ca nu se gaseste (s-a pierdut). Intrebarea mea este: cum procedez mai departe? Ei au obligatia, ca la solicitarea mea, sa imi furnizeze o copie dupa proiectul de gaz? Ce se intampla daca nu o gasesc (este pierduta)? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Salariat Anaf, agent de asigurari
Va multumesc pt promptitudine si raspuns.
Răspuns la discuția Salariat Anaf, agent de asigurari
functia este inspector in cadrul Trezoreriei, mai exact.

deci functionar public.

Va rog, mentionarea bazei legale, in argumentarea raspunsului. Multumesc anticipat.
Buna seara, as dori sa știu dacă un salariat Anaf are dreptul sa fie agent de asigurări auto si locuințe. Mulțumesc.
Răspuns la discuția oferta la locul de munca urgent
multumesc pt raspuns!
Răspuns la discuția oferta la locul de munca urgent
ma scuzati ca tot revin, dar m-am gandit mai bine si sunt hotarata sa refuz postul.
deci sa recapitulez:
-oferta scrisa am semnat-o cu mentiunea "de acord" in jurul datei de 23 april
-mentionez ca postul intra in vigoare din 01.05-asa era trecut si in oferta si in act aditional
-actul aditional mi s-a prezentat azi spre semnare.
-deci inca nu am semnat actul aditional
Intrebare:
1. pot refuza avand in vedere ca postul a intrat in vigoare in 01.05
2. in caz afirmativ, cum se procedeaza? se scrie pe actul aditional "nu sunt de acord"?
Răspuns la discuția oferta la locul de munca urgent
acordul nu a fost pe mail ci pur si simplu am scris de mana cu pixul pe oferta "de acord", data si semnatura, dar cu toate astea cred ca am dreptul sa ma razgandesc atata timp cat nu am semnat niciun act aditional.
Răspuns la discuția oferta la locul de munca urgent
Multumesc pt raspunsuri. O ultima intrebare: am acceptat oferta, am cazut in plasa "hai ca tb sa dai un raspuns". In cazul in care ma razgandesc, exista un termen in care tb sa ma incadrez inainte de intrarea in vigoare a noului post? Presupun ca nu, dar v-as ruga sa-mi redati textul din lege referitor la aceasta (adica dc spun ca m-am razgandit, replica angajatorului probabil va fii "nu se mai poate"). Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția oferta la locul de munca urgent
conform codului muncii, oferta cu cat timp inainte trebuia s-o primesc de la data intrarii in vigoare a noului post? de ex. daca postul intra in viguare cu data de 01.05, oferta cu cat timp inainte trebuia s- o primesc?