Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariat Anaf, agent de asigurari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariat Anaf, agent de asigurari

Buna seara, as dori sa știu dacă un salariat Anaf are dreptul sa fie agent de asigurări auto si locuințe. Mulțumesc.
Ce functie detine de personal contractual sau functionar public?
functia este inspector in cadrul Trezoreriei, mai exact.

deci functionar public.

Va rog, mentionarea bazei legale, in argumentarea raspunsului. Multumesc anticipat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Potrivit art.96 alin.1 teza a II-a din Legea 161/2003, funcţionarii publici pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fişei postului.

Altfel spus, daca nu aveti atributii de control in domeniul asigurărilor auto si locuințelor, atunci puteti sa fiti agent de asigurări auto si locuințe.

Va multumesc pt promptitudine si raspuns.