avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate iuliamarin

Activitate iuliamarin

Nu ma poate ajuta nimeni?
Multumesc
Buna ziua, pana in prezent societatea la care lucrez (neplatitoare de TVA, societate de prestari servicii) inregistra in contabilitate bonurile astfel:
- cele cu care se achizitionau materiale consumabile direct in conturile din clasa 6 si se facea NIR pentru fiecare bon
- cele de combustibil se inregistrau direct in casa 5311 pe 6022 (cu analitice aferente 50% deductibil 50% nedeductibil) fara a se face alt document, masina este a administratorului si o foloseste si in interes de serviciu.
Nefiind platitor de TVA se inregistra toata suma de pe BF.
S-au inregistrat corect pana acum in contabilitatea BF?
De acum din 14 martie cum sa le inregistram?
Multumesc anticipat
Singura posibilitate de a face prajituri si tortusi acasa si sa le vand e un SRL? Ce conditii trebuie sa indeplinesc? A factu careva si ma poate ajuta cu detalii in legatura cu spatiul?! pot face acasa in aparament, trebuie spatiu special amenajat, care sunt conditiile pe care spatiul trebuie sa le indeplineasca?
M-a interesat si sa fac PFA nu pot ca nu am curs de cofetar, si sa fac prajituri sau torturi la domiciliul clientului mi s-a spus ca nu exista asa ceva.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu idei, lamuriri, sfaturi.
va multumesc
Multumesc frumos.
Voi incepe cursul peste doua luni, dar tot nu stiu cum o sa fac cu spatiul. Investitia e foarte mare sa imi fac un laborator si eu nu vreau deocamdata sa ma extind atat de mult. Vreau ceva strictul necesar, am citit pe internet ca exista ceva gen: prajituri si toruri la domiciciul clientului, unde eu ma duc cu ustensilele si tortul il fac la el acasa. Se poate asa ceva?
Răspuns la discuția Modificare CIM in sarcina
Nu am semnat actul aditional, e la mine, dar mi s-a spus sa il semnez si sa ma bucur ca nu m-au dat afara ca oricum vor sa faca restructurari si de postul pe care sunt eu nu mai au nevoie, si asta asa e ... firma se poate lipsi de mine fara probleme, deci se pare ca tot va trebui sa il semnez in final
Buna ziua,
Vreau sa imi deschid o afacere, un PFA sau un SRL-D, si va rog, daca ma puteti indruma spre a alege optiunea cea mai corecta.
Doresc sa fac torturi si prajituri de casa pe comanda. Pentru inceput nu vreau sa imi deschid si un punct de desfacere unde sa vand publicului larg, ci pe viitor cand ma voi extinde. Deocamdata vreau sa ma limitez ca realizarea de torturi personalizate si prajituri pentru diferite evenimente: zile de nastere, onomastica, botez, nunti, etc.
Nu am cursuri in domeniu si din cercetarile mele trebuie sa fac un curs de cofetar - patiser pentru a putea sa imi deschid o firma. Intrebarile mele sunt urmatoarele"
1. Pentru infiintarea unui PFA stiu sigur ca e necesar cursul, dar pentru SRL?
2. Ce autorizatii trebuie sa primesc pentru a functiona si care sunt conditiile ce trebuie sa le indeplinesc pentru primirea autorizatiiilor aferente?
3. Ce alta posibilitate mai am de a face prajituri si torturi de acasa fara sa fie nevoie de amenajarea spatiului ca un laborator. Exista posibilitatea de a realiza aceste produse din locuita proprie? (produse home-made la domiciliu)
Multumesc anticipat
Buna ziua,
As dori sa ma lamuriti in legatura cu calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului. Sunt angajata part-time la o societate, as dori sa imi infiintez un SRL-D sau PFA in perioada in care sunt insarcinata.
As dori sa stiu ce venituri se iau in calcul la calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani. As dori sa stiu daca se iau in calcul si veniturile realizate ca PFA, respectiv dividendele la SRL-D.
Multumesc
Răspuns la discuția Modificare CIM in sarcina
Multumes frumos de raspunsuri, eu sunt tare indignata de ce pot face unii "sefi", nu imi vine sa cred cat de lipsiti de scrupule sunt.
Nu o sa semneze ei pentru mine, dar cu siguranta o sa ma "stranga cu usa" pana semnez actul aditional, sper sa am puterea sa imi apar drepturile nu sa fiu lasa asa cum, din pacate, destul de multe suntem in astfel de cazuri, decat sa ne pierdem postul mai bine acceptam ce ni se da.
Răspuns la discuția Modificare CIM in sarcina
daca totusi ei demonstreaza ca nu mai au nevoie de mine ma pot da afara? sau imi pot modifica CIM?
Răspuns la discuția Modificare CIM in sarcina
da stiu dar ei sunt in stare de orice si sunt convinsa ca daca nu as semna actul aditional vor face ei ceva sa ma dea afara si asta e ultimul lucru pe care mi-l doresc