avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate lindemona

Activitate lindemona

Buna seara,

Exista o prevedere care plafoneaza platile cach de la o firma din Romania, catre una dinntr-o tara membra UE? Care este plafonul?

Multumesc anticipat.
Daca viitorul angajat a terminat licenta in domeniul contabilitate (in diploma economist) - facultate pe o durata de 3 ani - care este salariu minim, daca ocupa postul de Economist in economie generala?

Răspuns la discuția Cod COR economist
Multumesc de ajutor.

Din cate am reusit sa gasesc, cred ca este mai potrivit 263102 - Consilier/expert/inspector/referent/economist in economie generala. Cel de gestiune economica tine mult mai mult de contabilitate, iar expert achizitii publice nu prea corespunde, din cate am vazut in fisa postului. Sper doar sa nu fie o problema ca firma are un angajat ca Economist in economie generala si un contract cu o firma de contabilitate.
Buna ziua,

As dori sa stiu care este noul cod COR pentru functia de economist. Este vorba de angajarea unei persoane pe post de economist, care are rolul de a intocmi documente privind achizitii, productie si vanzare, etc., insa nu tine si contabilitate (contabilitatea este tinuta de o firma specializata).
Buna ziua,

Nu am gasit deloc raspuns la intrebarea mea, asa ca ma adresez dumneavoastra.
In cazul in care administratorul face o creditare in valuta, respectiv in forinti, direct in caserie, inafara de contractul de creditare, trebuie intocmita doar chitanta sau si dispozitia de incasare?
Răspuns la discuția Achizitie de la asociatul unic
Multumesc mult pentru raspuns.
Achizitia este exact cu pretul platit si celorlalti producatori individuali. Astfel, dupa cum am inteles, nu este nici o problema.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca un SRL poate achizitiona materie prima de la asociatul unic (care este producator individual) sau cum se poate proceda in acest caz.
Multumesc.

Mai am o intrebare. Ambele exemplare raman la firma sau unul trebuie sa mearga la vanzator, impreuna cu bonul de cantar? Este vorba de achizitia paielor balotate.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca la completarea borderoului de achizitii se pot trece toate transporturile aduse in ziua respectiva, de la acelasi producator, sau trebuie facut pe fiecare transport, chiar daca producatorul este acelasi? De la contabili am inteles ca ar fi separat pentru fiecare transport, dar am gasit situatie in care erau trecute toate pe aceasi zi. Cum este corect?