avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate doinagherasim

Activitate doinagherasim

"Incapatinare"? Iata ce spune legea actuala, mai explicit: leg 196 art 28 (1) (2). Nu am solicitat copii.
Din pacate, exista si "contractul de comodat". Asa ca, daca nu se poate dovedi, proprietarul nu poate fi tras la raspundere. Sunt patzita!!!!! Politzia nu poate face nimic, decat sa aplice legea 61, la nesfarsit, daca isi da silintza sa scrie un proces verbal. Restantele la intretinere, depind daca administratorul/presedintele de asociatzie, catadicsesc sa-i actioneze in judecata.
La cota de apa rece raportata in scris catre Asoc. de prop., m-am trezit cu 4mc trecuti in plus fatza de cei 5 mc reali. Probabil este o parte din pierderile de apa rece si care, cantitatea totala, nu a fost repartizata pe total locatari.
Nu a venit nimeni din partea Asociatiei sa verifice ceea ce am raportat drept consum (si care este cel real), nu am fost in niciun fel atentionata, ci doar m-am trezit cu "bucuria" platzii marite la intretinere.
De platit intretinerea, sigur ca o s-o achit pt a nu plati penalizari, dar ce ar trebui sa fac ACUM, pt a preveni acest mod abuziv de a "adauga" pierderile de apa rece dupa bunul plac al administratorului.



Răspuns la discuția contestare PV
Este pt prima oara cand aud asa ceva. Nu am facut nici eu, nici ceilalti locatari proprietari (nu chiriasi!), cerere de aderare. Totzi participantii (proprietari) la sedinta voteaza, dar......presedintele face ce vrea.
Răspuns la discuția divizare imprumut banca
1. Cum as putea sa-mi vand apartamentul, daca el este pus garantie? Intrebare retorica.
2. Pt siguranta si linistea mea, sper ca se poate, adica sa accepte si banca (doar daca se vrea si de cealalta "parte"), ca banca sa accepte "impartirea" datoriei, fiecare venind cu garantie separata.
Răspuns la discuția contestare PV
1. PV nu este semnat de catre nimeni din Comitetul Executiv, nici macar de catre cel care a scris PV.
2. Pot fi acuzata de ceva, daca scriu ca, eu, Doina Gherasim, participant la sedinta, nu am fost de acord, eu facand parte dintre cei majoritari, care au fost impotriva celor cerute sa facem in asociatia de proprietari. (Un simplu exemplu: schimbarea cutiei postale, din metal, facuta acum 5-6 ani, fara sa fie deteriorata si facuta fara factura, banii fiind incasati fara chitanta si cu mult peste costul normal. Eu nu am platit, mi-am cumparat cutie postala mult mai frumoasa si practica, punand-o separat pe perete, cu 19 lei, ceilalti vecini, platind cu bani in mana, fara chitanta, cate 30 lei.)
Răspuns la discuția contestare PV
1. Sunt membru al asociatiei. Adica, sunt proprietarul unui apartament in aceasta asociatie, cu drept de vot. Daca sunt proprietar, mi se pare normal sa fiu si membru, cu drept de vot. (Imi scapa mie ceva, intre notiunile de "proprietar" si "proprietar membru"?)
2. Am dreptul de a scrie, clar, sub specificarea celui care a scris PV, ca "toti membrii participanti la sedinta au fost de acord", ca eu, Doina Gherasim, am votat impotriva, semnand, urmand sa conving si ceilalti vecini (carora le-am adus la cunostinta), sa faca acelasi lucru, ca sa fie consemnat negru pe alb, ca s-a mintit? Asta as vrea sa stiu, pt a nu fi acuzata de ceva.
Răspuns la discuția divizare imprumut banca
Imi cer iertare, dar am uitat sa specific un lucru foarte important: apartamentul luat de catre cei doi, a fost vandut (fiind nevoiti sa acopere o suma mare din cauza ratelor neplatite), putand face acest lucru deoarece au facut o refinantare si atunci au avut nevoie de o garantie mai mare (apartamentul meu).
Discuție contestare PV
Dupa sedinta de Adunare Generala a Asociatiei de Proprietari, in procesul verbal, s-a consemnat ca toti cei prezenti au fost de acord cu ceea ce scrie in acest caiet, cu toate ca s-a votat contra unor lucruri propuse, cu doua voturi in plus si mai ales ca unele cereri ale proprietarilor nu au fost specificate in PV, iar altele nici nu s-au discutat.
Procesul verbal nu este semnat de catre nimeni (presedinte, cenzor, administrator, cel ce a scris PV).
Eu, ca proprietar in Asociatie, ce am fost la sedinta, am dreptul sa scriu in acel caiet, ca am votat contra, adica nu am fost de acord?
Răspuns la discuția divizare imprumut banca
Asta stiu si eu. Eu am intrebat cu totul altceva.
Totusi, multumesc pt timpul acordat.