avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate boby_zb

Activitate boby_zb

imi raspunde si mie cineva?
Buna seara, detin un apartament la parterul unui bloc cu doua etaje, si asi dori sa stiu care sunt etapele transformarii lui din apartament in spatiu comercial, ca mai apoi sa deschid un salon de infrumusetare. Care sunt pasii ce trebuiesc urmati si unde pot gasi tabelul cu care voi merge la vecini pentru asi da acordul in privinta acestui lucru, mentionez ca am si vecini care nu locuiesc in bloc sau sunt plecati. Multumesc
Buna seara, pentru a deschide un salon de infrumusetare ce imi recomandati? II sau SRL microintreprindere?
Mentionez ca voi avea 4 angajati cu norma intreaga iar spatiul in care vrea sa deschid salonul urmeaza sa il cumpar.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!
Buna seara, ideea mea de afacere este sa imi deschid un salon de infrumusetare la parterul unui bloc si asi avea nevoie de cateva raspunsuri.
Ideea este ca vreau sa cumpar un apartament cu 3 camere la parterul unui bloc si asi dori sa stiu pot sa imi deschid acolo salonul.
Trebuie sa il transform in spatiu comercial? Pot transforma o singura camera in spatiu comercial sau trebuie trecut tot apartamentul? Si cam ce taxe ar trebui sa platesc la primarie.
Ce imi recomandati sa deschid PFA, II, IF sau SRL(microintreprindere)? Care ar fi cel mai avantajos? Mentionez ca voi angaja inca doua persoane pe langa mine
Discuție II sau PFA
Ce imi recomandati pentru un salon de infrumusetare, sa fac PFA sau II ( sunt calificat in domeniu - coafor). Pentru inceput voi merge doar pe frizerie, coafor si manichira - pedichiua ( inclusiv manichiura cu gel)
Sub ce forma juridica asi avea mai putine batai de cap cu actele?
Pot face angajari?
Sa fiu platitor de TVA sau nu?
Răspuns la discuția Proces civil
Pai treburile stau cam asa, am facut un curs de coafor nivel 1-2 la finalul caruia am obtinut un certificat de calificare profesionala, dupa terminarea acestui curs am decis sa fac si nivelul 3 de calificare platind suma de 1000 de euro, pe contract mi-a scris ca dureaza 7 luni cursul dar a durat de doua ori mai mult (14 luni) m-a amandat de 3 ori la examen gasind tot felul de scuze, pana la urma pe data de 25 aprilie 2014 m-a chemat la examen, cand am ajuns acolo nu era nici o comisie cum fusese la nivelul 2, si cand l-am intrebat unde e comisia mi-a raspuns "eu sunt comisia" , la o saptamana am fost sunat sa ma duc sa imi iau diploma si cand sa o iau am ramas cu gura cascata, era o diploma facuta pe calculator, fara stampila, fara semnatura si nerecunoscuta de nici un minister. Ce pot face in situatia asta? Este o inselatorie?
Discuție Proces civil
Buna seara, am o intrebare, am trimis o reclamatie la parchet impotriva unei persoane, am fost chemat sa dau declaratie la sectia de politie din orasul respectiv pentru a putea inainta dosarul.
Din spusele politistului am inteles ca trebuie sa merg in instanta cu acea persoana. Daca eu sunt dintr-un alt oras din alt judet fata de persoana respectiva pot deschide proces la judecatoria din orasul in care stau?
Discuție PFA
buna ziua, eu sunt coafor de meserie si asi vrea sa stiu cum pot face sa lucrez legal, am acasa intr-un coltisor amenajat tot ce imi trebuie, ce trebuie sa fac pentru a fi in regula?
daca imi deschid PFA trebuie dupa sa astept sa vina fiecare control in parte la mine acasa? ( itm, dsv, dsp, si ce o mai fi)
Răspuns la discuția Diploma
ok, multumesc
Răspuns la discuția Diploma
nu e provizorie, doar diploma asta e.
am fost astazi la casa de pensii, un notar, ITM si Inspectoratul Scolar si toti mi-au zis ca acea diploma nu are nici o valabilitate, chiar mi-au zis ca daca mai vreau imi pot face si ei inca 100 de diplome.
Ce e de facut in cazul asta?
Daca il dau in judecata asi avea castig de cauza?