Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Salon infrumusetare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Salon infrumusetare

Buna seara, pentru a deschide un salon de infrumusetare ce imi recomandati? II sau SRL microintreprindere?
Mentionez ca voi avea 4 angajati cu norma intreaga iar spatiul in care vrea sa deschid salonul urmeaza sa il cumpar.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!
Orientati-va de la bun inceput catre un srl. Mergeti mai intai la sanepid si vedeti care sunt conditiile impuse de ei pentru autorizare si apoi hotarati daca spatiul permite.
Apoi infiintati srl la registrul comertului si la finante, cumparati spatiul cu factura pe srl si apoi inregistrati punctul de lucru la adresa respectiva. Sediul social al srl va fi diferit de punctul de lucru. Obtineti si respul de autorizatii. Spatiul inregistrati-l si la primarie pentru a va petea lua in evidenta si a plati impozitul pe constructie si taxa pe firma.
Dupa amenajare, va achizitionati casa de marcat, o fiscalizati la adresa punctului de lucru si abia apoi faceti angajarile caci pana ce nu aveti inregistrata casa de marcat nu puteti sa inregistrati venituri pe srl. Asta e ordinea in care sa parcurgeti etapele.