avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters291855

Activitate ContSters291855

Am achiozitionat un apartament de 4 camere, la bloc, in Bucuresti , in 2006. Nu l-am declarat la fisc de atunci si nu am platit impozit. Pur si simplu am uitat.
A venit vremea insa sa-l declar si sa platesc.
Ce pot face ca sa platesc cat mai putin din restanta acumulata?
Stie cineva cum se calculeaza chestia asta retroactiv. Mi-e teama sa ma duc la fisc si sa aflu ca nu pot plati sau ca imi iau aia casa.
Răspuns la discuția Neplata salariu dupa 10 zile
Cine raspunde din institutie pentru neplata salariului? In cazul meu, exista un presedinte, care a ordonat abuzul si un director executiv si un contabil care-l asculta orbeste fara sa tina cont de lege.
Ce pot face daca angajatorul nu-mi plateste salariul, conditionand plate de niste obiective care nu sunt cuprinse in contractul de munca. Au trecut deja 10 zile de cand a expirat termenul de plata al salariului lunar prevazut in contractul de munca.
Discuție Avocat Roman
Caut avocat tanar in orasul Roman. Va rog contactati-ma pe adresa de mail.
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
n-am inteles nimic, drept sa spun. mai pe romaneste se poate, va rog?
Va rog sa-mi spuneti cam cat sunt cheltuielile de judecata daca pierd contestarea unui PV de circulatie.
Suspendarea permisului auto, in urma unei contraventii intra in vigoare, la data la care a fost retinut, sau dupa cele 15 zile de circulatie cu dovada?
multumesc, unde se plateste taxa de timbru?
Buna ziua,
Cand se contesta la tribunal o contraventie auto se plateste taxa de timbru?
Am condus cu 103 km/h in localitate si am fost sanctionat pe langa amenda cu suspendarea pe 3 luni a permisului. Pot contesta aceasta sanctiune pentru ca viteza masinii mele se afla in marja de eroare a unui radar aflat in miscare?
De asemenena, pentru ca eu nu am vazut indicatorul de localitate si am vrut sa vad de ce, am revenit cu 100 m in spate siam constatat:
- indicatorul se afla la 3-4 m de banda rutiera din cauza unor lucrari de constructie
- nu era era plasat perpendicular pe directie de mers ci orienbtat catre camp sub un unghi de 20-30 de grade
- placuta indicatorului era foarte mica comparativ cu cele obisnuite
- am fotografiat toate astea plus exista martori.

- politistul nu m-a lasat sa scriu cu mna mea cele constatate ci a scris el cu formularea sa si un scris indescifrabil, exista martori la asta.

AM vreo sansa sa scap de suspendarea permisului?