avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate Naty_Iris

Activitate Naty_Iris

Am facut intocmai, s-a facut propinere in consiliul local, a fost aprobata esalonarea, dar acum nu stiu ce se intampla ca nimeni nu mai comunica cu mine, am inteles ca trebuie sa primesc un tabel/desfasuraTOR, nu am primit, iar acum am aflat prin alte surse ca vor sa-mi anuleze esalonarea printr-o alta hotarare de consiliu....sau sa ma faca sa platesc un avans cu toate ca datoria e de cam 4500 ron, si e pe persoana fizica. Eu m-am mutat din oras, si as dori sa stiu daca ar fi bine sa le trimit vreo adresa, scrisoare recomandata, si as dori sa stiu daca e legat ceea ce vor sa-mi faca din pura rautate..
Sau daca nu, exista vreo modalitate de a ma retrage?
Buna, am o inteprindere familiala, la care am intrerupt activitatea pe perioada nedeterminata la finante. Acum cateva luni am divortat, si as dori sa stiu ce as putea face pentru a o radia. Cu fostul meu sot nu sunt in relatii cordiale, nici nu stiu unde e, doar ca mi-e frica sa o mai las, cunoscandu-l, ma pot astepta la tot felul de complicatii. Vreau doar sa o inchid! Inteprinderea este pe numele meu.
Multumesc, exact cu asta am mers chiar azi la primarie, dar doamna consilier juridic mi-a spus ca asta se refera doar la datoriile fiscale, pe cand aste sunt datorii contractuale, sa fie de rea credinta? :-/
Am un contract de inchiriere ANL
Buna, acum cateva zile am mai pus un topic legat de niste datorii ramase din timpul casatoriei, la primaria unde locuiesc www.avocatnet.ro/content/for... .
La noi in condominiu a mai fost un caz similar cu al meu, si anume a divortat si el. In urma divortului domnul fiind si el titularul contractului la fel ca mine a ramas cu datorii ramase din timpul casatoriei, iar primaria a retinut o parte din acea datorie comuna si fostei sale sotii. Din aceasta cauza am tot facut si eu nenumarate drumuri la primarie, dar nu am reusit sa obtin acelasi tratament, oricate promisiuni mi s-au facut, atat din partea primarului, cat si din partea doamnei consilier juridic.......pentru mine se pare ca “nu a fost posibil dpdv legal”
Din acest motiv eu inca ma mai gasesc printre locatarii acestui bloc, pentru ca am asteptat pana acum sa se faca ceva si in privinta mea, la fel ca in cazul relatat mai sus, dar inafara ca mi s-au strans datoriile si penalitatile, nu am reusit nimic. Daca mi se aducea la cunostinta din timp ca nu este posibila impartirea datoriilor cu fostul sotul ca in cazul divortului vecinului meu, nu se mai ajungea la aceasta situatie, eu as fi plecat cu o datorie mai mica, ca atare mult mai usor de platit. Doresc sa precizez ca din cauza promisiunilor eu am tot asteptat acumuland si penalitati, neplatind datorita faptului ca am asteptat impartirea datoriei si ca in tot acest timp nu am primit nici un fel de notificare sau preaviz din cauza neplatii. Acum ma vad nevoita sa plec, nu am reusit nici macar sa fac in asa fel incat sa platesc macar chiriile de dupa divort, deoarece programul lor nu este actualizat conform noilor proceduri, deci eu nu-mi pot ordona platile. De aceea va rog f frumos sa ma indrumati sa fac o cerere pentru esalonarea datoriilor pe 40 de luni eu fiind acum fara loc de munca, nu as avea cum sa platesc mai mult. Mai ales ca se pare ca nu voi vedea un ban de la fostul meu sot, cum nu prea vad nici pensia alimentara a fetitelor. As dori sa stiu exact cui sa ma adresez, ce temei legal sa invoc, pentru ca asta ar fi ultima mea sansa sa ies cu fata curata..
Si as mai dori sa stiu daca se percep dobanzi pentru asta... Va multumesc.
Răspuns la discuția Datoriile din timpul casatoriei
Asta inseamna ca eu trebuie sa ma resemnez pentru faptul ca am fost dusa de nas de angajatii primariei si respetiv de primar? Am primit aceste sfaturi din partea lor( adica sa nu platesc) in fata unor martori, mi s-au strans si o gramada de penalitati....si daca ma actioneaza in instanta tot asa va ramane? datorie comuna? mi s-a mai dat un sfat, doamna consilier juridic mi-a spus sa platesc eu jumatate din suma dinainea divortului + ce mi s-a adunat dupa, si va fi bine. Dar cum? Pentru ca programul e in asa fel facut incat se iau banii pt cea mai veche datorie, nicidecum cum as dori eu sau cum imi sugereaza ea. Dpdv legal am vreun drept sa le cer sa faca in asa fel incat sa-mi dea voie sa platesc acea jumatate +datoria recenta?
Răspuns la discuția Datoriile din timpul casatoriei
Mi-au trimis o adresa prin care ei imi comunica faptul ca ei doar i-au adus la cunostinta si lui datoria> El si masina o are trecuta pe altcineva, iar veniturile din cate stiu eu sunt la negru.Multe. Daca doriti pot sa va scriu exact ce au scris, printre altele "mi-au adus la cunostinta" si mie cum ca as mai avea o data de platit acea regularizare mai veche de la gaz pe care o platisem integral>
Răspuns la discuția Datoriile din timpul casatoriei
Eu inteleg f bine ceea ce spuneti, dar asta inseamna ca ei au facut o ilegalitate in cazul precedent? De ce pentru fostul chirias au facut asa ceva? Asta nu inteleg :(
Buna, problema mea e legata de Primaria orasului in care locuiesc, deoarece am un contract de inchirietre ANL eu fiind titular, primaria proprietarul. Acest contract l-am dobandit in timpul casatoriei, dar la ceva timp am inceput un proces de divort, eu ramanand pe cap cu o gramada de datorii la cheltuielile comune si chirie.
Intre timp am aflat ca a mai fost un caz de divort cu unul dintre fostii locatari a blocului unde locuiesc, tot asa el a ramas plin de datorii, iar functionarii primariei au inceput sa-i traga bani si fostei sotii pentru datorii.
Asa ca mi-am luat inima in dinti, si am plecat in audienta la primar, i-am relatat problema, am facut referinta la cazul precedent, cu fostii vecini, si am plecat de la el cu promisiunea ca asa se va intampla si in cazul meu. Sata s-a intamplat cu aproape un an in urma. Am mai fost sa vad cum s-au luat masuri in aceasta privinta, iar doamna de la departamentul juridic m-a sfatuit sa nu platesc nimic pana la pronuntarea sentintei, si ca ea se va ocupa sa imparta, inclusiv o suma pe care eu m-am simtit obligata sa o platesc, deoarece era mai complicat pt ca era o cheltuiala la comun de gaz, o recalculare a unei restante f vechi, iar daca nu o plateam, ramanea toti locatarii fara caldura peste iarna. Mentionez ca domnul primar a luat la cunostinta si acest aspect si a aprobat.
Am tinut legatura constant si cu domnul primal, el linistindu-ma de fiecare data a va fi exact cum el si-a asumat ca va fi. La sfarsitul lunii ianuarie am primit sentinta de divort, fara partaj pentru ca nu am avut bunuri imobile, iar fostul meu vecin tot asa, nu a facut nici un partaj, si nu le-a prezentat nici o hotarare judecatoreasca in care sa specifice ca trebuie impartit ceva. CA IN CAZUL MEU!
De cand le-am adus hotararea, problema mea se tot amana, eu ma tot prezint la ei cu banii pentru partea mea de datorie, si nu o pot plati deoarece programul e in asa fel facut incat sa se ia pentru cea mai veche datorie, deci eu numai bine as plati datoria veche integral, in loc sa platesc jumatate din suma rezultata inainte de divort, iar eu as ramane buna de plata pentru chiriile recente.
Am tot fost la primar, el tot imi spune ca se rezolva, dar doamna jurista spune ca nu poate. Intrebarea mea e de ce numai in cazul meu nu pot? de ce mi8-au promis? si m-au tinut, adica nu mi-au reziliat atunci contractul de inchiriere conform contractului?
Iar din cauza amanarii solutionarii acestei probleme, suma care a ramas de impartit a crescut alarmant, datorita penalitatilor pentru neplata, eu chiar azi dimineata am fost umilita de functionari, doamna secretar chiar jignindu-ma in fata primarului! Eu nu am facut altceva decat sa respect sfaturile date de ei, iar acum nu vor sa mai faca nimic... eu am ramas cu cei doi copii, am pensia alimentara stabilita la minim pe economie, pe care oricum nu o primesc, iar acum am primit un picior si din partea edililor, chiar daca pentru altii au facut ceea ce si mie mi-au promis. Eu nu mai stiu ce sa fac! am fandut din lucruri ca sa am de platit partea mea, iar acum nu pot plati din cauza lor! Va rog sa ma sfatuiti, sa-mi spuneti ce pot sa fac sa se rezolve asa ca in precedentul caz! mai ales ca eu vreau sa si plec pentru ca nu mai pot suporta cheltuielile enorme pe care le am de platit lunar, chiria fiind destul de mare pentru o locuinta de tip ANL.