avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate ANA74BV

Activitate ANA74BV

Răspuns la discuția Program vizita minor
O lămurire as dori, programul din 06.04.2017 – 30.06.2017 trebuie respectat de pârâta chiar dacă încă nu a primit nimic de la judecătorie, nu a trecut termenul de apel sau se va respecta când hotărârea va fi definitivă?
Răspuns la discuția Program vizita minor
Multumesc,acum am inteles acel ;program treptat;
Răspuns la discuția Program vizita minor
cand s-a propus programul parata nu a fost de acord si a cerut doar vizite la domiciliul ei ,minorul avand 3 ani,din 22.03.2017 s-a amanat pronuntarea in 05.04.2017 s-a hotarat cam acelasi program,intelegem ca minorul trebuie sa aiba o legatura cu tatal si chiar o avea in fiecare duminica acceptandu-i-se vizite la domiciliul mamei la ore care vroia el,este total aiurea programul,oricum asteptam comunicarea in scris poate va fi mai explicit ,am inteles ca la apel va putea ramane acest program,minorul este singurul care are de suferit!
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acţiunea civilă formulată de reclamantul în contradictoriu cu pârâta , şi în consecinţă : Obligă pârâta să permită reclamantului să aibă legături personale cu minorul D.D., în următoarea modalitate : În perioada 06.04.2017 – 30.06.2017, tatăl va lua minorul la locuinta sa ori în alt loc special amenajat pentru joacă, astfel : - o zi în fiecare săptămână, între orele 17.00-19.00 , stabilită de părti de comun acord, cu cel putin trei zile înainte, iar în lipsa acordului, în ziua de marti între aceleasi ore, cu obligarea tatălui de a anunta cu cel putin două zile înainte imposiblitatea efectuării vizitei si - în prima şi a treia săptămână din fiecare lună, sămbăta de la ora 11.00 până la ora 18.00 şi duminica de la ora 11.00 până la ora 18.00; Începând cu 01.07.2017, tatăl va lua minorul la locuinta sa, astfel : - în prima şi a treia săptămână din fiecare lună, de vinerea de la ora 17.00 până duminica la ora 17.00; - în anii pari, începând cu 23 decembrie ora 12.00 până în 4 ianuarie ora 17.00; - în anii impari, începând cu două zile înainte de Pasti ora 12.00, timp de sapte zile până în prima vineri de după Pasti, ora 16.00; - în fiecare an câte o lună, respectiv luna iulie, de la ora 14.00 până la ora 16.00. Obligă pârâta să plătească reclamantului suma de 1.020 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, care se va depune la Judecătoria Braşov. Pronunţată în şedinţă publică, azi 05.04.2017.
Document: Hotarâre 3424/2017 05.04.2017
as dori sa stiu daca la apel parata poate cere modificarea acestui program?
Multumesc
multumesc,ordonanta presedintiala cam cat timp dureaza?
am o fata de 17 ani,de aproximativ 3 ani a avut o relatie cu un baiat ,s-a mutat la el impotriva vointei noastre adica a parintilor,a nascut un baietel ,iar acum fata s-a intors acasa pt ca nu se mai intelege cu baiatul si nici nu prea au conditii de crescut micutul,problema e ca baiatul i-a luat copilul si nu vrea sa i-l mai dea ,o lasa doar sa vada copilul la el acasa 2 ore pe zi ,dar fetei ii e teama sa mearga acolo.Am depus plangere penala impotriva tatalui micutului la parchet si la postul de politie de care apartinem .ce sanse are fata mea sa isi recupereze copilul?si cam cat timp v-a dura ?micutul are acum varsta de 1,2 ani