Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minor

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acţiunea civilă formulată de reclamantul în contradictoriu cu pârâta , şi în consecinţă : Obligă pârâta să permită reclamantului să aibă legături personale cu minorul D.D., în următoarea modalitate : În perioada 06.04.2017 – 30.06.2017, tatăl va lua minorul la locuinta sa ori în alt loc special amenajat pentru joacă, astfel : - o zi în fiecare săptămână, între orele 17.00-19.00 , stabilită de părti de comun acord, cu cel putin trei zile înainte, iar în lipsa acordului, în ziua de marti între aceleasi ore, cu obligarea tatălui de a anunta cu cel putin două zile înainte imposiblitatea efectuării vizitei si - în prima şi a treia săptămână din fiecare lună, sămbăta de la ora 11.00 până la ora 18.00 şi duminica de la ora 11.00 până la ora 18.00; Începând cu 01.07.2017, tatăl va lua minorul la locuinta sa, astfel : - în prima şi a treia săptămână din fiecare lună, de vinerea de la ora 17.00 până duminica la ora 17.00; - în anii pari, începând cu 23 decembrie ora 12.00 până în 4 ianuarie ora 17.00; - în anii impari, începând cu două zile înainte de Pasti ora 12.00, timp de sapte zile până în prima vineri de după Pasti, ora 16.00; - în fiecare an câte o lună, respectiv luna iulie, de la ora 14.00 până la ora 16.00. Obligă pârâta să plătească reclamantului suma de 1.020 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, care se va depune la Judecătoria Braşov. Pronunţată în şedinţă publică, azi 05.04.2017.
Document: Hotarâre 3424/2017 05.04.2017
as dori sa stiu daca la apel parata poate cere modificarea acestui program?
Multumesc
ANA74BV, utilizator
ANA74BV a scris:

as dori sa stiu daca la apel parata poate cere modificarea acestui program?
Multumesc

Da, exista posibilitatea admiterii apelului.

Parata s-a opus, a avut alta propunere ?

în fiecare an câte o lună, respectiv luna iulie, de la ora 14.00 până la ora 16.00

asta trebuie lamurita
cand s-a propus programul parata nu a fost de acord si a cerut doar vizite la domiciliul ei ,minorul avand 3 ani,din 22.03.2017 s-a amanat pronuntarea in 05.04.2017 s-a hotarat cam acelasi program,intelegem ca minorul trebuie sa aiba o legatura cu tatal si chiar o avea in fiecare duminica acceptandu-i-se vizite la domiciliul mamei la ore care vroia el,este total aiurea programul,oricum asteptam comunicarea in scris poate va fi mai explicit ,am inteles ca la apel va putea ramane acest program,minorul este singurul care are de suferit!
Mie nu mi se pare total aiurea.
Aveti un program treptat pentru cateva luni si apoi un program normal pentru copiii ai caror parinti sunt divortati.
Total aiurea ar fi ca programul de relatii ale minorului cu tatal sa se intample la domiciliul mamei. Atunci chiar ar avea minorul de suferit.
Ar trebui lamurita insa formularea pentru vacanta de vara ca nu se intelege.
Este greu de dat un raspuns cert fara a cunoaste pe de o parte situatia de fapt, pe de alta parte cererile partilor, probele dosarului si motivarea instantei.

De principiu, programul este unul echilibrat si nu apreciez ca sunt sanse foarte mari sa fie schimbat, dar...repet...e vorba de situatia concreta.