avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate begonia25

Activitate begonia25

Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
9iustitia a scris:

monia1977 a scris:

eu stiu ca am optat, la inscriere, in ordinea doleantelor, dar nu stiu cum s-a finalizat, in functie de note si de optiuni... nu stiu sa-ti spun


Ce ma intereseaza e daca tu dai concurs pentru TOATE posturile scoase la acea CA sau numai pt.cel preferat de tine...Normal ar fi sa dai pt.toate...si in ordinea mediilor sa optezi..Cred ca asa a fost si la tine.
Mersi pt.raspuns.


Eu am dat la Iasi si a trebuit sa optez cand mi-am depus dosarul pt ce post dau examenul, la tribunal sau judecatorie, dar, nu e peste tot la fel, la suceava si bacau am auzit ca dupa ce se afiseaza rezultatele, daca esti in top, iti exprimi optiunea. Prin urmare, depinde de cum se vrea .... nu e o regula generala...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
aisa4ever a scris:

Nu stiu ce sa zic..daca este obligatorie caracterizarea de la ultimul loc de munca. adica nu se poate aduce o caracterizare de la ultima unitate de invatamant absolvita, rezultatele din evidenta operativa a organelor de politie. Eu de voi fi admisa, am sa sun atat la SNG, desi din ceea ce am citit CSM-ul se ocupa de asta. Din ceea ce am citit pe forum cu privire la anii precedenti, cei admisi vor fi sunati sa se prezinte la Curtile de apel de care apartin, iar aici procedura difera putin de la o curte la alta. Sa revin la ideea principala si am sa-i intreb daca este obligatorie caracterizarea de la ultimul loc de munca sau pot aduce caracterizare de la ultima institutie de invatamant absolvita, rezultatele din evidenta operativa.
In fine, vom vedea ce si cum va fi...important ca pe data de 11 septembrie, dupa ora 17.oo, caci am vazut ca anul trecut s-au afisat dupa ora 17.00 sa avem parte de o surpriza frumoasa, caci cred ca pentru multi este asteptata, asa cum este si in cazul meu.


Eu ma refeream pt dosarele pt concursurile pe post direct, ci nu legat de sng.
Sa ne vedem admisi, ca restul e floare la ureche!!!!
Si mie imi e frica de faptul ca mediile vor fi mai mari si ultima medie va fi peste 8 cu siguranta!
Nu ramane decat sa astept si sa imi ocup timpul cu altele!!!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Alyna23aug a scris:

referitor la concursul de la CA Bacau examenul este clasic, cu 2 sau 3 subiecte la fiecare materie. Am si eu o intrebare: daca declar ca ultimul loc de munca este altul decat cel unde sunt acum, in cazul in care iau concursul ce se intampla?nu imi pot lua caraterizarea de la actualul loc de munca deoarece nu mi-ar da-o in mod sigur.


Cu aceeasi situatie m-am confruntat si eu, de la locul unde lucrezi nu ti se da caracterizare pt ca ei nu au de ce sa iti faca recomandarea daca tu esti inca angajatul lor. Trebuie de la locul de munca anterior. Eu in cv am notat actual loc de munca si am scris anul 2010-prezent si caracterizarea o cer de unde am lucrat pana in 2010. Nu au fost probleme cand am dat pe post direct, a fost in regula dosarul.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Lavinia_Ioa a scris:

Va pun si eu o intrebare cu riscul de a parea stupida:la intrebarile cu Adev./Fals eu am scris A si F fara a scrie cuvantul intreg "Adevarat" sau "Fals".Acum mi-am dat seama...Credeti ca e o problema?:(


La mine in sala, cand a venit comisia, i s-a adresat intreabarea asta cum scriem la A/F, ni s-a spus ca trebuie cuvantul complet dar cand s-au predat lucrarile am auzit mai multe discutii de genul, ca altii au scris doar initiala, asa ca nu esti singura in situatia asta si nu cred ca o sa te afecteze.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
miraiulia a scris:

Am vazut ca s a modificat baremul la procedura penala.care e diferenta?eu n am reusit sa mi dau seama.


La procedura penala e o modificare la subiectul 4, am inteles ca acorda 0,50 de sutimi pt fiecare caz singular din barem. adica daca ai scris "incetare a procesului penal" ai 0,50, daca ai scris "achitare" ai 0.50 si asa mai departe.....cel putin asa am inteles eu
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
geanina n a scris:

begonia25 a scris:

cam 7,8 media....ma salveaza organizarea...pt ca si la penal si la civil m-am cam incurcat...


begonia, tu ai dat si anul trecut, nu?
spune-mi, te rog, cat de mult conteaza daca nu am scris exact ca in cod?
tu ai scris ca nota calculata anul trecut era aproape de cea reala


Nu te depuncteaza daca nu ai scris cu punct si virgula sau daca ai folosit sinonime si nici nu te depuncteaza foarte mult daca ai omis un cuvant din formularea din cod...eu de ex anul trecut am scris si cu cuvintele mele si pe la civil si la organizare si tot am luat punctaj
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
cam 7,8 media....ma salveaza organizarea...pt ca si la penal si la civil m-am cam incurcat...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
rosa_weigand a scris:

Daca face cineva contestatie pt atributiile procurorilor sa-mi ziceti si mie, eu inca nu-mi dau seama cum o sa am acces la fax. N-am trimis fax de prin anul 2 de facultate (acum vreo 4-5 ani) nu-mi amintesc cum se face si atunci eram la birou la practica.



Fax de la posta poti trimite...posibil sa platesti cativa lei...
eu nu am probleme cu acest subiect...eu cu martorii...am inteles total pe dos intrebarea si am scris doar interzisii si aia cu marturia mincinoasa...nu mi-am dat seama ca e in lipsa...cand de fapt scria clar...ata ete!neantetia costa!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Eu de abia am ajuns acasa dupa un drum lung, putin dezamagita ca m-am incurcat si nu trebuia, am gresit si cate un a/f la penal si la civil si bineinteles ca la penal nu am scris la nici un subiect complet....am sa vad pe 11....nu imi fac sperante
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
:))cristina1990 a scris:

Cam de cate ori ati parcurs materia? Eu de 3 ori. La organizare la regulamentul ala de ordine interioara nu am putut sa retin mai nimic. Cred ca este vorba si de noroc, eu am subiecte pe care le-am retinut foarte bine si subiecte pe care nu le-am retinut deloc. La procedura penala cum ati facut sa retineti unde se pronunta hotararile si si prin ce ( cele cu ordonante, rezolutie, camera de consiliu...)?


Eu nu pot spune exact de cate ori am parcurs materia pt in mai am invatat si pentru un concurs pe post direct, cred ca de vreo 4-5 ori cu tot cu luna mai, sunt lucruri pe care le-am citit de zeci de ori si tot nu le-am inteles, de retinut poate doar idei, iar legat de unde si prin ce se pronunta hotararile am incercat sa imi fac o schema dar sincer, ma bazez si pe inspiratia de moment, daca nu imi amintesc exact voi incerca sa ma gandesc logic, si daca nici asa nu ajung la un raspuns...vad eu... :)) imi dau cu parerea...nu stiu, sper sa nu fie cazul acesta.
Mult succes pe mai departe!!!!