avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate ati1

Activitate ati1

Buna ziua,

Dar se poate depunde demisia daca aprobarea a fost primita? Eu mai am doar de semnat contractul, am primit aprobare si de la Fond si de la banca, insa as dori sa depun demisia cat mai curand. Exista vreo sansa ca banca sa contacteze angajatorul fix inainte de a depune banii in contul cumparatorului?
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament prin intermediul programului Prima Casa 4 (prin CEC Bank). Apartamentul se afla intr-un imobil in curs de finalizare (va fi gata in mai putin de o luna; in momentul de fata, se lucreaza la finisaje: gresie, faianta, parchet samd). Banca ne solicita, printre altele, un proces verbal de predare-primire. Dezvoltatorul are acest proces-verbal, insa este redactat cu obiectiuni, constructia nefiind finalizata (dateaza din septembrie 2013).
Intrebarea mea este: putem primi creditul in aceasta situatie sau avem nevoie de acest proces-verbal fara obiectiuni? Mentionez ca dorim sa aplicam pentru plafonul maxim pentru locuinte noi (66.500 EUR).
Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Buna!

Eu am intampinat alta problema, la ANAF sector 4. Situatia sta in felul urmator: vreau sa vand o masina pe care am cumparat-o anul trecut si care a fost prima data inmatriculata in 2008. Am fost cu toate actele la ANAF sector 4 si mi s-a spus ca eu nu pot solicita aceasta adeverinta, doar cumparatorul, inarmat cu contractul de vanzare-cumparare. Problema este ca NIMENI nu vrea sa cumpere masina fara aceasta adeverinta.
S-a mai lovit cineva de ineptia asta?