avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate relunelu

Activitate relunelu

Buna ziua.Am avut un teren in propietate pe persoana fizica care a fost pus garantie pt un credit la o SC.Creditul nu a fost rambursat, a ajuns la executor. Terenul a fost vandut la jumatate din valoare. Dupa aprox. trei luni primesc o instiintare pe persoana fizica de la finantele locale in care sunt anuntat ca trebuie sa platesc impozit pe venit pe suma cu care sa vandut terenul. Eu nu am vazut nici un leu. Banii presupun ca s-au dus in cont la executor. Deci nu am nici un folos material.Precizez ca eu nu am nici o sursa de venit.
Multumesc.Dar unde este stipulat asta?Si daca nu santem de acord ce putem face?
Buna ziua.Infractiunea are loc in2013(inselaciune).judecata de fond este in desfasurare acum.Se discuta despre legea mai favorabila,procurorul cere judecarea dupa vechiul CP,avocatii ambelor parti judecarea dupa noul CP.Cine hotaraste asta?
Discuție Registru bani
Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti cum procedez cu banii cheltuiti in timpul programului.(ex.am 50 ron si cheltui 10ron).Ce trec in registru?.Multumesc.
Buna ziua.As dori sa aflu ce se intimpla cu banii personali care se afla asupra ta in cazul controlului celor de la anaf( care controleaza casa de marcat,raport x versus cash).Precizez ca sotia lucreaza singura la un salon de coafura,are asupra ei o suma de bani de acasa si eu ii mai aduc in timpul zilei o suma necesara la cumparaturi.Multumesc.
Buna ziua.Am fost angajat la o societate timp de citiva ani cu carte de munca si salariul aferent.Societatea a intrat in insolventa in ian 2013,am ramas angajat pana in dec 2013 inclusiv.Din ian2014 am aflat ca figurez in REVISAL ca angajat dar fara salariu(efectiv nu am luat salariu si nu m-ai eram pe statul de plata).Acum in 2015 pot sa beneficiez de somaj?Precisez ca am peste 20 ani vechime si nu am fost in somaj niciodata.Multumesc pt raspunsul d-vostra.
transcrierea se face de la sc la sc,nr nu es schimba,ce taxe trebuie platite?
Buna seara.Am achizitionat un autoturism la licitatie de la lichidatorul unei SC. autoturismul este inmatriculat,in circulatie,iar noi santem tot SC,predarea--primirea sa facut.Cat timp putem circula pana sa facem transcrierea?.Multumesc.
Răspuns la discuția Emitere CEC
Data de emitere si de scadenta a fost un exemplu.Practic eu am emis o fila cec,ulterior am intrat in insolventa si nu am mai platit deorece banii erau in alt cont stabilit de adm. judiciar.Acum sant acuzat de emitere de cec cu data falsa Ce inseamna 'da,de principiu',exista vreo specificare in lege? Multumesc anticipat pt raspuns..
Discuție Emitere CEC
Buna ziua.As vrea sa aflu daca pot emite o fila cec astazi(ex:10.03.2014) scadent la 35 zile (ex 14.04.2014),Multumesc.