Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate cochintu

Activitate cochintu

intrebarea mea este daca evaluarea apartamentelor in grila de la camera notarilor publici este aceiasi si pentru birourile notariale particulare.sau evaluarile din grile difera.multumesc
va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
va multumesc pentru lamuriri prin urmare dumneavoastra spuneti ca lunar la salariul minim pe economie de 2230 actualmente contributia lunara este de 558 lunar inmultit cu 12 luni ar insemna 6696 contributia anuala dupa cate inteleg eu.atunci daca as dori sa cumpar vechime pentru 6 ani inseamna ca trebuie sa platesc 40176.este exact?
salut.puteti preciza care este motivul prin care dumneavoastra spuneti ca nu se merita cumpararea vechimii eventual doar pentru o mica perioada pentru indeplinirea de stagiu minim ca sa beneficezi de pensie?
salut.prin urmare daca am inteles bine se poate incheia contractul cu casa de pensii incepand din luna august 2020 pana la 1 septembrie 2021 iar suma platita nu trbuie sa fie mai mica decat cat este actualmente contributia calculata pe salariul minim iar perioada celor care doresc sa cumpere vechimea trebuie sa fie doar retroactiv si nu mai mare ca perioada de 6 ani.este corect?
Va multumesc.inteleg din informatiile trimise prin link ca perioada pentru a putea cumpara vechime in munca incepand din septembrie 2021 se va putea face numai anii fara cotizatie retroactiv si maxim pe 6 ani din cate am citit este corect?eu comform cartii de munca am o perioada de aproximativ 6 ani din 1994 pana in 2000 cand am avut o activitate pe cont propriu dar nu am platit bani la asigurarile sociale adica pentru pensie.din anul 2000 am inceput un job cu carte de munca unde desigur am platit sumele de bani pentru pensie.as mai dori sa stiu pentru ca acolo pe link nu se da aceasta informatie cam despre ce suma poate fi vorba daca as dori si ma voi incadra in lege sa cumpar vechime in munca pe perioada maxima asa cum am inteles eu de maxim 6 ani.cu stima
salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din unele surse ca este posibil sa va intra o lege in vigoare pentru cumpararea vechimii la pensie in romania.am 25 de ani vechime in tara si pentru un stagiu complet de 35 ani asa cum prevede legea as mai avea nevoie de inca 10 ani pe care as fi dispus sa-i cumpar eventual daca va fi posibil.este in teme cineva pe subiectul acesta?
la pagina 117 nu se regaseste valoare se da doar zona si asa cum spuneam intr-un text anterior pe opisul oficial al camerei notarilor publici pagini editate 808 ultima zona este zona 47-B3 mai departe alte zone nu mai sant.eu am cautat anterior si negasind am intrebat aici pe avocatnet daca cineva stie si are informatii.va multumesc
anul de constructie 1963 etajul 1 multumesc pentru raspuns am sa caut in opisul camerei notarilor publici la pagina 117 asa cum ati spus
vatra luminoasa figureaza in opisul acela de la camera notarilor publici 48/A2,B2 si ei nu au publicat decat pana la 47/B3 prin urmare nu gasesc