avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1990

Activitate cristina1990

Răspuns la discuția Impozit pe contructie
Va multumesc mult pentru raspuns. Voi merge sa depun declaratia.
Buna seara, am cerut pentru terenul pe care il detin o autorizatie de constructie in anul 2009, nu am ridicat nimic pe terenul mentionat(nici macar fundatia). Saptamana aceasta primesc un telefon de la primaria unde am terenul pentru a achita suma de 200 lei conform art.461( 3) lit c din codul fiscal actualizat. I-am explicat functionarului din cadrul primariei ca eu nu am ridicat nici un pai si terenul este in aceasi stare ca inainte de cererea autorizatie de constructie, mi-a raspuns ca citesc cu atentie articolul ca se aplica si in cazul meu?
Intrebarile mele sunt:
1.pentru ce sa achit acea suma daca nu am nimic construit?
2. din 2010 de cand a expirat autorizatia de ce nu m-a sunat nimeni sa-mi spuna de aceasta taxa?
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Răspuns la discuția Copie Revisal de la angajator
Buna ziua, mi-am pierdut decizia de incetare a contractului de munca si fostul angajator refuza sa`mi elibereze alta pe motiv ca nu ma mai aflu in baza lor de date ( contractul a incetat in 2012), am fost la ITM si mi-au spus ca ei nu imi pot da decat o copie de pe REVISAL. Cu aceasta copie noul angajator ma poate angaja ( fara sa fie nevoie de decizia de incetare)?. Am facut si cerere la fostul angajator pentru eliberarea deciziei dupa ce mi-au spus cei de la ITM ca este imposibil ca nu mai fiu in baza de date, dar fostul angajator a refuzat sa-mi dea numar de intregistrare averizandu-ma sa nu il mai deranjez cu "prostiile mele" ca nu primesc nimic. Ce pot face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
De ce sa le fie rusine? Nu toti care s-au inscris in concurs au petrecut noptii intregi invatand, daca li s-a dat permisiunea (tacit) sa copieze, de ce sa nu o faca?Bravo lor, astia mai fraieri cu principii vom ramane un an acasa, poate vom lasa codurile si vom lua lectii de tupeu. Traim in Romania unde fara putina smecherie si tupeu ramanem la coada vacii, probabil supraveghetorii care au permis acest lucru au reusit prin aceleasi metode sa intre, si le creste inima vazand ca si altii sunt atat de "destepti" ca ei. Eu tot am cautat numele celor care au conceput subiectele, dar nu le gasesc pe nicaieri/. Domnul Danilet zice sa incetam cu barfele si ne intreaba de ce nu am depus contestati atunci( ce putea sa zica? Ca are niste corupti de colegi care se prostitueaza pe 100 de euro?). Subiectele par facute de un "nea Ghita" beat care a terminat facultatea prin posta, sa vedem de cine vor fi corectate lucrarile( nu ca as avea sperante mari). Pe de alta parte, poate sunt eu frustrata ca nu m-a dus capul ca pe altii si imi vars nemultumirlie aici.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Ni se reproseaza ca nu am luat atitudine? Pai atunci cand o vezi supraveghetorul ca se uita fix la cel care copiaza si apoi isi intoarce privirea ce sa crezi?Anul acesta si-au baut joc de toti cei care au pierdut nopti, locuri de munca si altele pentru a invata. Sper ca domnii judecatori si procurori care au facut parte din aceast CIRC sa aiba langa ei fix pe acesti oameni pe care i-au lasat sa intre prin frauda la SNG. Aceasta este realitatea...nu prin truda si sacrificii se reuseste ci prin nesimtire si mult tupeu.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Eu inca incerc sa-mi revin, nu-mi dau seama daca am participat la un examen national de verficarea cunostintelor juridice sau la un concurs de cuvinte incrucisate. Am reusti performanta sa obtin o nota mai mica ca anul trecut. Ordonanta motivata am scris si eu, complet de 2 judecatori si la cele cu redati m-am apucat frumos si am trecut a/f (neatentie). Subiectele astea au fost facute de judecatori si procurori? Cine a participat in comisia de redactare a subiectelor? Si cum vine asta...dupa primu barem cu "2 judecatori" aveam punctaj maxim, si acum jumatate? Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa invat atat, mai bine imi luam niste integrame care ma pregateau mai bine pentru examenul asta. Dar acum nah, toti care stim ca nu vom intra avem ceva negativ de zis, sunt convinsa ca sunt si colegi atenti care au priceput cerintele subiectelor.
La noi in sala dupa ce a fost chemata comisia de vreo 5 ori, a 5-a oara domana din comise care tot repeta "citit cu atentie cerintele" a reusit sa scape un " o singura data se foloseste un singur cuvant".
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
@M0nika, sunt de acord cu tot ce ai zis!!=D>. Cat despre OJ...urasc doar ROI, celelalte chiar mi se pare OK. Eh, acum iti dai seama ca si dramatizez un pic si exagerez ca sunt cu nervii intinsi si nimic nu`mi convine :D. Cu privire la intrebarile tale...habar nu am, nu am stiut ca exista vreo diferenta intre "post vacant temporar" si "post pe perioada determinata". O zi buna si tie si spor la invatat, mersi ca mi-ai mai ridicat moralul.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
@M0nika dap...la aia ma refeream, mersi! Nu sunt activa pe FB, doar urmaresc intrebarile si raspunsurile. Nu mai stiu exact intrebarea, dar daca si tu tii minte ca ai citit ceva de camera preliminara e clar ca pe undeva este, poate pe la ROI unde ma apuca nervi cand ma gandesc ca trebuie sa o mai citesc:D. Am observat ca de la o intrebare simpla se intra intr-o polemica si se formeaza grupulete mai rau ca la gradinita...doar ma amuz de pe margine (urat din partea mea stiu :D). Eu ma gandesc unde este logica sa imi pierd timpul pe FB sa dau raspunsuri din cod...ca sa ce, sa par mai interesanta in fata unor oameni pe care nu`i cunosc?. Unele intrebari sunt cu adevarat interesante si eu mi-am fixat anumite lucruri datorita raspunsurilor de acolo. M-ai mai linistit putinel, chiar aveam asa o "chestie" ca am invatat destul de mult si tot nu pot sa reproduc exact ca in cod.
@scythe123 Asa sper si eu (cine nu spera) ca vor fi subiecte acceptabile, nu vreau usoare...vreau cum a zis o colega de aici sa fie "omenesti".
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
@rosa_weigand imi pare rau sa aud ca te-ai hotarat sa te retragi, dar sunt convinsa ca tu stii cel mai bine care sunt cele mai bune optiuni pt. tine. Iti doresc succes in tot ceea ce iti propui sa faci.
@Anatolia A ramne pozitiva este cel mai bun lucru pe care il poti face.Eu cum am fost sigura ca o sa fie examen in mai cum mi-am dat demisia...urgent! :D Prefer sa mizez totul pe o carte decat sa mai stau la un loc de munca care simt ca ma prosteste mai mult. Bineinteles, renuntatul la loc de munca nu este cea mai avantajoasa solutie pt. toata lumea,nu ii poti spune unei mamici care isi dramaluieste salariu de la o luna la alta "da-ti demisia si invata".
La ROI nu avem de invatat si sectiunea II 2 care a fost introdusa prin H.C.S.M 79/2014, nu?? Ca am vazut pe grupul de FB o intrebare si la raspuns zicea ceva de judecatorul de dr. si libertati si camera preliminara la organizare,si pe bune ca nu imi amintesc sa fi citit asa ceva.
Pe mine ma cam streseaza revizuirea la penal, si imi este tare frica ca o sa incurc termenele la penal, mai ales unde calea de atac este contestatia..pfff #-o
Eu din cate am vazut nu s-a pus accentul pe ROI, eventual au fost intrebari cu A/F.
Am inceput sa am niste emotii teribile, mai ales cand cand ma uit ( cu toate ca am zis ca nu o sa mai fac) la intrebarile de pe FB si vad ca sunt persoane care dau raspunsuri exact ca in cod...pff, simt ca nu am citit nimic.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
iulia_sabi a scris:




rosa_weigand a scris:

:) Da, corect, pot sa ma oftic si de acasa. Dar am mare nevoie de o reusita. Cum ziceam, nu sa intru, doar sa vad ca am progresat si ar fi suficient. Asa ca o sa incerc. Sa vad ce se mai poate face....inca ma mai gandesc. O sa imi contabilizez materia toata iar si sa vad cat mai pot sa recuperez.


ce note ati luat in toamna? cei care ati dat desigur? ati facut contestatie? ce plus/ minus de punctaj v-a adus contestatia?


Initial 7.84, dupa contestatii 8.13. Am facut contestatie la Procedura civila si am primit 8 sutimii :D si la organizare am primit 78 de sutimii. Eram suparata rau cu organizarea pentru ca stiam ce am facut. Notele mi s-au parut corecte ( dupa contestatii evident) si la procedura penala chiar m-au evaluat mai putin restrictiv decat ma evaluasem eu. Deja te gandesti sa faci contestatie?:D