avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate elenadanielagri

Activitate elenadanielagri

Buna seara,
Am avut o execuate silita pentru un contract de imprumut,am achitat integral suma,am primit adresa de la executor pentru ridicarea ipotecii pe care am avut-o pe casa.in adresa era mentionat ca am platit integrel datoria+dobanzi+cheltuieli de executare.Dupa 2 luni executorul ma informeaza ca a cerut o noua expertiza contabila la cererea creditoarei mele si ca trebuie sa platesc inca 260 eur,in caz contrar ma ameninta ca imi pune poprire pe salar.Cum sa procedez in aceasta situati?Multumesc
Discuție Somaj
Am fost angajata la inceputul lunii noiembrie la o asociatie de proprietari pe perioada nedeterminata,mentionez ca eram in somaj.Din motive de sanatate si neintelegere cu presedintele asociatiei nu cred ca pot sa-mi mai desfasor activitatea la acel loc de munca.Intrebarea mea este :exista posibilitatea sa-mi reiau somajul daca solicit desfacerea contractului de munca,ce posibilitati mai am?
Buna ziua,

In conditiile in care sunt jomera,pot exercita functia de administrator asociatie de locatari?
Discuție Dobanda legala
Am avut un contract de imprumut cu o peroana fizica si conform hotararii judecatoresti trebuie sa platesc dobanda legala pentru suma de 11500 eur incepand cu data de 15.10.2011.Cum se calculeaza aceasta dobanda la ce procent de dobanda?Precizez ca sunt in executare silitasi mi s-a calculat procentul de dobanda legala de 6%.Va multumesc pentru intelegere
Cu respect Dana

Răspuns la discuția Retineri din salariu
Multumesc
Buna seara,
Am fost angajata la o firma unde in urma desfintarii postului am fost disponibilizata si am primit salarii compensatorii in luna iulie.Pentru sumele primite au fost retinute somaj,sanatate,pensii.Intrebarea mea este in conditiile in care ma angajez acum la o alta firma voi avea aceste retineri,sau pentru o perioada voi fi scutita de plata acestora.Multumesc
Am avut un contract de imprumut cu o peroana fizica si conform hotararii judecatoresti trebuie sa platesc dobanda legala pentru suma de 11500 eur incepand cu data de 15.10.2011.Cum se calculeaza aceasta dobanda la ce procent de dobanda?

Discuție Dobanda legala
Am avut un contract de imprumut cu o peroana fizica si conform hotararii judecatoresti trebuie sa platesc dobanda legala pentru suma de 11500 eur incepand cu data de 15.10.2011.Cum se calculeaza aceasta dobanda la ce procent de dobanda?
Am incheiat un contract de imprumut cu o persoana fizica,nu am avut posibilitatea sa returnez suma de 11500 eur.Mentionez ca am ajuns la executare silita.Am un credit contractat la o banca in suma de 45000 eur,cu ipoteca,la care sunt cu rata la zi.Intrebarea mea este daca executorul imi scoate casa la licitatie,la cel cel mai mic pret atat cat sa-mi acopere datoria catre acea persoana fizica +datoria la banca,eu chiar sunt scoasa in strada fara niciun drept?Mentionez ca sunt in somaj si am un copil in intretinere,cum sa procedez?Va multumesc!
Am fost casatorita timp de 5 ani,dupa care am divortat in 1995,de atunci am ramas impreuna cu fostul sot,am construit o casa in 2007 impreuna,dar toate actele le-am facut pe numele meu,avem impreuna 2 copii de 24ani,respectiv 20.Acum sunt in procedura de executare silita pentru suma de 11500 eur datorata unei rude,am ipoteca in favoarea unei banci pentru suma de 45000 eur.Intrebarea mea este ce poate face fostul meu sot pentru a nu pierde partea cuvenita lui cu aceasta executare?Cum ar trebui sa procedeze?Multumesc?