avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate tatutzul

Activitate tatutzul

ati gasit vreun raspuns intre timp la aceasta intrebare ? va intreb pentru ca sunt direct interesat in aceeasi problema ...
bun gasit

ati reusit sa deschideti PFA-ul ? cu ce cod CAEN ?

multumesc
bun gasit

revin cu un subiect care din 2009 nu a mai fost actualizat in discutii. Cum pot fi aplicate LEGAL tehnici de hipnoza in Romania, fara a poseda facultati de medicina si psihologie. Am gasit in Nomenclatorul de meserii codul 347404. Am mai gasit informatii potrivit carora se pot aplica tehnici de hipnoza, prin incadrarea intr-o calificare de tipul : consiliere pentru dezvoltare personala, coaching, asistenta sociala.

ce limite de permisivitate impune de fapt aceasta titulatura ?

multumesc
de fapt ... lasati ... nu ma mai ajutati asa tare ca am gasit exact ceea ce-mi trebuia

( www.avocatnet.ro/content/for... )

multumesc oricum pentru nimic

considerati inchis acest topic
pai nu stiu, de aceea am cerut un pic de ajutor - sa pot sa plec cu analiza de undeva - ce e asa greu ?

deci ?
mda ....

sa reaiu un pic tema:

1 - sunt proprietar
2 - ca orice cetatean cu drepturi, ma interesez de persoanele care gestioneaza utilitatile locuintei mele ( in speta apa si caldura )
3 - una lipseste ( presedintele ), alta se scalda in ape tulburi ( adm )
4 - din motive lesne de inteles sunt rugat ( deci nu doresc ) sa preiau fct de pres.
5 - pt ca, profesional, am trecut prin fct de conducere, stiu ce inseamna asta si ma gandesc sa cer documente
6 - logic, gasesc de cuviinta ca trebuie sa existe o continuitate si o responsabilitate in fata legii
7 - constat cu surprindere ca, desi As de Prop functioneaza prin legile romanesti, Conducatorii ei sunt Dumnezeu pe Pamant si nu raspund in fata nimanui ( oare ?)


ce asteptam de aici ?

ceva de genul :

1 - "Bai nene !!! Daca din urmatoarele documente nu se pupa soldurile ale cu alea, nu te baga"
2 - "Stimabile !!! Daca nu se pupa soldurile, inseamna ca s-au pierdut pe drum niste bani "
3 - "Daca zici ca Adm nu are proces vb de predare - primire ( stiu asta pt ca am asistat la o sedinta aprinsa a comitetului executiv ), iar Pres pleaca cum vrea el, ceva pute, si s-ar putea la un mom dat sa ti se taie ( adica intregului bloc ) utilitatile pentru neplata"
4 - "Poti sa preiei ( de la cine ? ) cu proces verbal de la momentul 0, si sa stergi trecutul asociatiei cu buretele"
5 - "Domnule potential viitor Pres, vezi ca exista in cadrul Primariei, Biroul de monitorizare a asociatiilor de proprietari - te pot ajuta ei"


ca raspunsuri primesc ? .............................................................
thran a scris:

nici dumneavoastra nu ati intrebat concret ce va intereseaza, ati lansat o intrebare, dar va gandeati cu un pas inainte fata de ce ati intrebat!


am lansat 3 intrebari la care nu am primit niciun raspuns.

m-ati trimis la legea 230, in conditiile in care eu trageam un semnal de alarma ca aici situatia e tulbure.

nici macar nu am intrebat despre statutul si obligatiile unui presedinte - am studiat legea - aici e vorba de lipsa unui presedinte si implicatiile ei ( a lipsei )

prin intrebarile mele incerc sa captez atentia unui presedinte de asociatie care are habar despre implicatiile legale ale existentei sale in functie, ca sa imi poata sugera care sunt primii pasi in preluarea unei astfel de functii.

cand spun "primii pasi", ma refer la documentele absolut necesare care trebuie puse la dispozitie, si care sa reprezinte OGLINDA fiscala a functionarii corecte si legale a unei asociatii de proprietari.

adica DA, astept un ajutor de genul "mura-n gura"
ynocentta a scris:

Daca nu vrea nimeni sa preia responsabilitatea de presedinte,intr-un final se va ajunge la o situatie ,eventual inclusiv acumularea de restante catre furnizorii de utilitati,care va impune convocare de adunare generala,care va hotari strategia de organizare si functionare



Este un bloc de 200 de garsoniere, majoritatea inchiriate - nu intereseaza pe nimeni nimic.
Sedintele se tin cu max 10 persoane.
Sa inteleg ca tocmai v-am descris un peisaj pitoresc de sat fara caini, in care nimeni nu raspunde in fata nimanui ?

Eu intrebam in ce conditii este corect si legal sa preiau aceasta functie, si asteptam sugestii de genul: cereti urmatoarele documente:
1 - fisa clientului de la furnizorul de apa
2 - fisa clientului de la furnizorul de caldura
3 - balanta cenzorului din care sa reiasa ca total restante furnizori egal cu total restante asociatie
4 - extras de cont banca cu soldul la zi
5 - etc

stie cineva despre ce vorbesc ... sau am nimerit siteul gresit ?
thran a scris:

Daca nimeni nu doreste sa preia aceasta functie, cineva tot trebuie sa o faca, pentru bunul mers al condominiului, cum cineva trebuie sa se implice si in comitet.


... si daca acest "cineva" nu exista pentru ca nu vrea nimeni, ce se intampla ?
bun gasit

pe scurt:

1 - achizitionez locuinta ( apart )
2 - doresc sa cunosc presedintele si administratorul
3 - aflu ca presedintele si-a dat demisia
4 - nu exista vice.
5 - comitetul executiv este doar teoretic ( cand le-am spus ca raspund penal, au replicat ca de fapt nu sunt in comitet, ci doresc sa se implice doar )
6 - mai aflu ca administratorul si-a preluat functia in urma cu un an , atunci cand vechiul administrator "a renuntat" din cauza unor probleme ( gauri ) legate de bani , dar ca nu exista un proces verbal de "predare-primire".

intrebari:

1. un presedinte poate demisiona pur si simplu? el nu raspunde in fata niciunei institutii ?
2. daca nimeni nu doreste sa preia functia de pres., cum poate functiona o asociatie de proprietari?
3. am fost rugat de administrator sa preiau functia de presedinte ... in ce conditii este corect si legal sa fac asta ?

multumesc