avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate sumer2013

Activitate sumer2013

In anul 2008 am contractat un credit de nevoi personale. In martie 2009 dupa pierderea locului de munca am platit ultima rata lunara. In februarie 2010 am inteles ca creditul meu a fost vandut unei firme de recuperari. Pana in prezent firma de recuperari nu a initiat nici o dare in judecata pentru recuperarea datoriei ci am primit doar simple notificari trimise prin posta, fara confirmare de primire. Intrebarea mea este: Sa prescris datoria?
Recent am fost fost atacat de doua persoane, unul dintre ei un fost prieten gelos al iubitei mele actuale, care se pare ca nu a trecut peste despartire. Totul sa petrecut in curtea casei, deci avem violare de domiciliu, agresiune fizica la care am si adeverinta de la Medicina Legala, furtul telefonului, plus ca sunt 4 martori care pot depune marturie. Intrebarea mea este, cum as putea, sau unde as putea cere reprezentare in justitie din partea unui avocat dat fiind ca nu imi permit sa-mi angajez unul. Poate ca si comision din daunele ce le voi cere? Unde as gasi asa ceva in Arad?
am vazut o sugestie care facea referire la "termenul de prescriptie incepe de la data ultimei rate care trebuia platita". Dar asta presupun ca era in cazul in care banca ma actiona in instanta, si nu cum e in cazul unei firme care a cumparat datoria si care, cum a spus domnul de mai sus, "nu poate gestiona un contract de credit. Sau fraza de mai sus "termenul de presprictie..." nici nu e valida din start. Ci se ia in considerare doar data la care era scadenta?
Sa inteleg ca, chiar daca banca a vandut datoria mea in ianuarie 2010, prin faptul ca acea firma nu a intreprins nici o actiune de recuperare, deja trecand 3.5 ani, datoria sa prescris, da?
Dupa ce miam pierdut locul de munca in ianuarie 2009 am incetat sa mai platesc si ratele pe care le aveam la un credit bancar. In acel an am primit de la banca doar o notificare. In ianuarie 2010 am primit prima notificare de la o firma de recuperari.
Ceea ce vreau sa stiu este urmatorul lucru: acum suntem in iulie 2013; perioada in care creditul putea sa fie declarat "anticipat" a fost in cursul anului2009. Deci au trecut aproape 4 ani de zile. In ianuarie 2010, cand am primit prima notificare de la compania de recuperari, posibil au vandut contractul de credit acestei frme de recuperari; din timp in timp am mai primit simple scrisori (fara cofirmare de primire) de la ei prin care ma informau despre creditul restant. Din ianuarie 2010 au trecut iar mai mult de 3.5 ani. Creditul nu este deja prescris? Si daca poate fi considerat prescris atunci o incercare de executare silita ar trebui sa fie nula. Sau gresesc?