Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie credit
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie credit

In anul 2008 am contractat un credit de nevoi personale. In martie 2009 dupa pierderea locului de munca am platit ultima rata lunara. In februarie 2010 am inteles ca creditul meu a fost vandut unei firme de recuperari. Pana in prezent firma de recuperari nu a initiat nici o dare in judecata pentru recuperarea datoriei ci am primit doar simple notificari trimise prin posta, fara confirmare de primire. Intrebarea mea este: Sa prescris datoria?
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data declararii scadentei anticipate a creditului.
Daca spuneti ca in februarie 2010 a fost cesionat, atunci sigur la acea data era deja declarant scadent.
Aparent ar fi prescris, dar fara studierea actelor ramane doar o opinie
Notificarea postala nu intrerupe sau suspenda cursul prescriptiei extinctive...aplicand termenul general de 3 ani, rezulta ca s-a prescris...